Anna Malewska

psycholog dziecięcy,
realizator „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”,
coach

W Zasypiamy.pl pomagam rodzicom w zachowaniu równowagi w życiu, w którym sen odgrywa bardzo ważną rolę. Czy dziecko, czy dorosły – niewyspany to zupełnie inny człowiek, niż wyspany. Dorośli mogą wspierać się wytrwałością lub mocną kawą (na krótki dystans to działa), ale dzieci „oddają nam” od razu swoje niewyspanie w postaci niepokojów, krzyków, drażliwości, niezrozumienia naszych komunikatów, agresji, itp. Wtedy dorosły niewyspany też może stracić cierpliwość i równowagę, co wpływa na całą rodzinę i wychowanie. 

W ten sposób powstaje błędne koło, gdyż te napięcia są ważną przyczyną problemów ze snem. Dlatego chcę pomóc w zmaganiu się z usuwaniem przeszkód, które blokują wykorzystanie osobistego potencjału dziecka i rodziców oraz w szukaniu  bardziej konstruktywnych sposobów rozwiązywania trudności z zasypianiem i snem. Ponieważ najlepszą metodą jest profilaktyka, chcę przekazać wiedzę z psychologii rozwojowej i podzielić się doświadczeniem praktyka, pokazując czego dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju w poszczególnych okresach życia i jakim „pokarmem wychowawczym” powinni je karmić rodzice.

To, jak ważnym i trudnym tematem jest zasypianie i spanie przekonałam się osobiście kiedy, mając dwuletnie dziecko, pojawiły się w naszym rodzinnym życiu bliźniaki. Gdyby nie solidne drzemki „starszaka” w ciągu dnia, nie miałabym kiedy zjeść obiadu. Gdyby nie porządek ze spaniem i karmieniem w nocy, nie dawalibyśmy sobie rady z naszą codziennością, czego próbki mieliśmy, gdy dzieci były chore. Później okazało się, że jeszcze inne problemy pojawiają się wraz z przyjściem na świat dziewczynki, która śpi jak „zając pod miedzą”, a własne łóżeczko ją „parzy”.

Nie unikniemy błędów w wychowaniu, ale możemy popełnić ich mniej. To jak wychowamy nasze dziecko, wpłynie na to, kim będzie w przyszłości, jaka będzie jakość jego życia, jakie wyzwania życiowe zrealizuje i jak pokona przeszkody, które napotka. Stawka jest wysoka, a inwestycja bezcenna.

Anna Malewska – absolwentka psychologii wychowawczej i klinicznej UAM w Poznaniu. Terapeuta, , realizator „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”, certyfikowany coach. Ukończyła liczne kursy i szkolenia z zakresu diagnozy i terapii. Ma długoletnie doświadczenie praktyczne w diagnozie i terapii dzieci z różnymi problemami i zaburzeniami rozwojowymi, w tym niepełnosprawnościami.

Zajmuje się między innymi pomocą psychologiczną dla dzieci mających trudności ze spożywaniem posiłków, spaniem, wypróżnianiem, tikami nerwowymi, lękami, nadpobudliwością, zachowaniami agresywnymi. Pomoc ta nakierowana jest na same dzieci, jak i ich rodziców.

Psycholog pracująca jako konsultant, doradca i terapeuta w wielu przedszkolach oraz szkołach publicznych i prywatnych. Dobiera metody wspomagania rozwoju i terapii indywidualnie do dziecka i jego rodziny. Wykorzystuje metodę coachingu, analizując wspólnie z rodzicami dynamikę rodziny, obszary wymagające zmiany, wyznaczając razem z nimi cele i sposoby ich realizacji dla poprawy życia całej rodziny (coaching rodzicielski) . Prowadzi także szkolenia i warsztaty rozwoju kompetencji i umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli.

Praca psychologa to nie tylko jej zawód, ale powołanie, zamiłowanie i tradycja rodzinna. Największym jej szczęściem jest Rodzina: mąż, córka, trzech synów, synowa oraz wnuk.

Shopping Cart
Scroll to Top