Jak bezpiecznie spać z dzieckiem?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
tata spi z dzieckiem na piersi

Dbanie o bezpieczeństwo dzieci to podstawa. To nasz obowiązek, jako rodziców. Dlatego właśnie od tego tematu chciałabym zacząć 🙂

 

Temat bezpiecznego snu dziecka jest na tyle szeroki, że postanowiłam go rozbić na serię artykułów. Sprawdź, czy któryś z nich jest dla Ciebie.

 

 • I częśćtutaj – dotyczy bezpiecznego snu dziecka, kiedy śpi w swoim łóżeczku.

 

 • II część – właśnie ta – dotyczy bezpiecznego spania z dzieckiem.

 

 • III częśćtutaj – dotyczy bezpiecznego snu podczas spaceru, wyjazdu czy wakacji.

 

Aby zaoszczędzić Twój czas poniżej zrobiłam listę pytań, na które odpowiadam, pisząc o spaniu z dzieckiem. Zobacz czy też takie sobie zadajesz 🙂

 • Kto może spać z dzieckiem w jednym łóżku?
 • Kiedy zdecydowanie nie można spać z dzieckiem?
 • Czy dziecko powinno spać pomiędzy rodzicami?
 • Czy miła i miękka poduszeczka jest dobrym pomysłem?
 • Jaki typ materaca powinien znaleźć się we wspólnym łóżku?
 • Jak przykryć dziecko śpiące z rodzicami?

 

 

1. Tylko rodzice śpią z dzieckiem.

Zasada ta wyklucza jednoczesne spanie z dzieckiem i zwierzętami 😉 Ponadto nie polecam spania z małym dzieckiem i jego starszym rodzeństwem jednocześnie. O ile rodzice są w stanie, zazwyczaj, zadbać o jego bezpieczeństwo, o tyle nie można tego wymagać od starszego rodzeństwa.

 

2. Nigdy nie śpij z dzieckiem, gdy…

 • jeden z rodziców pali,
 • jeden z rodziców pił alkohol lub zażywał środki odurzające,
 • jeden z rodziców przyjmuje leki zmniejszające czujność,
 • jeden z rodziców ma bardzo twardy sen.

 

3. Dziecko powinno spać od strony Mamy.

Zacznijmy tutaj od odpowiedniej infrastruktury 😉 Przede wszystkim łóżko powinno być wystarczająco duże, żeby pomieścić całą Waszą trójkę.

Po drugie, łóżko powinno być dosunięte do ściany w taki sposób, by dziecko nie mogło się zaklinować pomiędzy ścianą, a łóżkiem. Ani w taki, żeby dziecko mogło z niego spaść.

Po trzecie, dziecko powinno spać od strony Mamy. Bo to właśnie my, Mamy, jesteśmy czułe na odgłosy dziecka, na jego oddech i reakcje. Nie kładźcie dziecka nigdy z brzegu łóżka, jeśli jest nieodpowiednio zabezpieczone. Czyli kiedy nie można go dosunąć, albo kiedy nie można zamontować barierki. Najlepiej tak naprawdę spać na materacu, na podłodze.

Nie kładźcie dziecka pomiędzy Wami. Było już tyle przypadków przygniecenia dziecka przez rodzica podczas snu, że aż strach myśleć.

 

4. Bez poduszek i wspólnych kołder.

Zadbajcie o to, żeby Wasze dziecko nie spało na miękkiej poduszce. Przeciwnie, powinno leżeć na twardym materacu, żeby utrzymać stały dopływ powietrza.

Dodatkowo nie przykrywajcie dziecka wspólną kołdrą. Miejcie każdy osobną.

Jak zatem przykryć dziecko? Dziecko może po prostu spać w śpiworku 🙂

 

5. Na twardym materacu.

Łóżko wodne, miękkie, zapadające się materace… Może być wygodnie, ale bez wątpienia nie jest bezpiecznie. Bardzo łatwo wtedy o podduszenie, czy nawet uduszenie dziecka.

Dlatego pamiętajcie o odpowiednim materacu 🙂 Odpowiednim znaczy możliwie twardym.

 

Podsumowanie

 

Nie jestem przeciwniczką wspólnego spania. Wiem, że ma ono wiele plusów. Wygoda mamy karmiącej, bliskość. Sama tak spałam, wszystko to dla mnie jasne 🙂 Jednak moje osobiste doświadczenia karzą mi zachować ostrożność. 

W USA jest wiele kampanii społecznych zdecydowanie przeciwko wspólnemu spaniu. Mną wstrząsnął plakat przedstawiający małe dziecko ze skrzydełkami anioła, z podpisem “Mummy fell asleep…on me.” Dlaczego?

Ponieważ jako świeża mama, 7 lat temu, bardzo chciałam wychowywać naszego pierwszego syna zgodnie z rodzicielstwem bliskości. Naczytałam się “W głębi kontinuum”, Sears’ów, itp. Wymarzyłam sobie, że będziemy spać razem z Michałkiem. I spaliśmy. Aż mój mąż go nie przygniótł. Był zmęczony, wrócił z delegacji i do tego ma twardy sen. Na szczęście zdążyłam się obudzić, ale strach pozostał. Nigdy więcej tego nie powtórzyłam.

 

Dla kogo zatem wspólne spanie? Dla wszystkich, którzy chcą i robią to świadomie, z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

Zapytacie pewnie jeszcze – do kiedy? To już też pozostawiam Waszej ocenie. Znam 8 latków, którzy śpią z rodzicami, ku niezadowoleniu swoich, najczęściej, ojców. Czy to dobrze wpływa na rodzinę? Czy dziecko samo się oduczy i w końcu wyjdzie z wspólnego łóżka? Jest taka szansa, w większości przypadków tak. Nie zawsze. Decyzję co jest dla Was najlepsze pozostawiam Wam. Koniec końców to my wychowujemy nasze dzieci 🙂

 

Bezpiecznych snów!

Weronika

 

P.S. Dzięki za lekturę i poświęcony czas. Jeśli masz ochotę – skomentuj. Jeśli tylko stwierdzisz, że ten artykuł może pomóc jeszcze komuś – udostępnij go dalej 🙂

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"