U każdego rodzica – prędzej czy później – przychodzi taki czas, kiedy zastanawia się, czy to już odpowiedni moment, aby przenieść dziecko z łóżeczka do otwartego łóżka. Wiąże się z tym obawa, że maluch zacznie wychodzić, wędrować po mieszkaniu lub spadnie na podłogę. Kiedy więc podjąć tę decyzję? Jak pomóc dziecku w zmianie z łóżeczka na większe łóżko? Mam dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym cały proces będzie dla Was nieco łatwiejszy.
Do jakiego wieku dziecko śpi w łóżeczku?
Dziecko może spać w łóżeczku do momentu, w którym komfortowo mu się w nim śpi i odpoczywa. Jeśli zauważasz, że wzrost dziecka uniemożliwia mu swobodne wyciągnięcie się w łóżeczku, maluch często się wybudza – potrafi się wspiąć po szczebelkach i wychodzi z niego, rozważ zmianę na większe łóżko.
Jak niemal wszystko, co dotyczy dzieci – zależy więc to od wielu czynników. Są dzieci, które w wieku 2 lat osiągają taki wzrost, że już po prostu nie mają swobody ruchów i ta zmiana jest konieczna. Z drugiej strony mamy też dzieci 3-letnie, które nadal komfortowo czują się w mniejszym łóżeczku – nawet gdy już ledwo mogą się w nim wyciągnąć.
W przypadku młodszych dzieci, jeśli nie ma więc wyraźnych przesłanek, że czas na zmianę, nie naciskałabym na to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Dzieciom do 2. roku życia trudniej jest wytłumaczyć, dlaczego w nocy lepiej jest zostać w łóżku. Dodatkowo w tym wieku spora część maluchów jeszcze nie komunikuje się na tyle dobrze z rodzicami, aby móc wytłumaczyć powód tych nocnych wędrówek – to jest całkowicie normalne.
Przeczytaj artykuł: Dlaczego dziecko przychodzi do łóżka rodziców?
Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko? Porady
Pierwsze „dorosłe” łóżko jest ważnym momentem w życiu naszego malucha. Oznacza to, że nasze dziecko rośnie i jest gotowe na nowe wyzwania. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy dokładnie przestawić dziecko z łóżeczka na łóżko. Wiele zależy od indywidualnych cech i potrzeb naszego dziecka, ale istnieją pewne ogólne wytyczne, które mogą pomóc w podjęciu tej decyzji.
Mam więc dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym zauważysz najlepszy moment zmiany łóżeczka na łóżeczko i spokojnie, z optymistycznym nastawieniem zaczniesz przygotowywać się do tego procesu.
Najlepszy wiek na zmianę łóżeczka to 2-3 lata
Eksperci zazwyczaj zalecają zmianę łóżeczka na łóżko w wieku około 2-3 lat (jednak bliżej 3. urodzin). W tym momencie dziecko zazwyczaj jest już wystarczająco duże i silne, aby poradzić sobie z większą przestrzenią i wejściem i wyjściem z łóżka. Tak jak wspomniałam – niektóre dzieci mogą być gotowe na ten krok wcześniej, podczas gdy inne potrzebują więcej czasu.
Oceń umiejętności dziecka
Ważne jest więc zwrócenie uwagi na rozwój malucha i jego umiejętności. Czy Twoje dziecko potrafi samo wchodzić i schodzić z mebla? Czy może z łatwością przemieszczać się po pokoju? Jeśli tak, to może to być znak, że jest gotowe na większą przestrzeń.
Weź pod uwagę bezpieczeństwo
Przyjrzyj się łóżeczku Twojego dziecka. Czy dziecko zaczyna przekraczać bezpieczne granice łóżeczka, wspinając się po jego ściankach? Jeśli tak, to może to być sygnał, że czas na zmianę. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc upewnij się, że łóżko dla dziecka jest odpowiednio zabezpieczone.
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się nad nauką samodzielnego zasypiania dziecka, warto rozważyć to teraz, a dopiero potem przenieść go do łóżeczka bez szczebelków. Szczebelki stanowią naturalną granicę i pomagają nauczyć się spać samodzielnie. Lepiej więc zrobić to odpowiednio wcześniej.
Sprawdź kurs online: Jak nauczyć dziecko spać?
Zmiana łóżeczka na łóżko krok po kroku
Będę powtarzać do znudzenia – każde dziecko jest inne i nie istnieje jedna idealna metoda, która będzie pasować do wszystkich. Obserwuj swoje dziecko, słuchaj jego potrzeb i bądź gotowa/y na zmiany. Zmiana łóżeczka na łóżko to istotny krok w rozwoju dziecka, a z odpowiednim podejściem i uwzględnieniem ich indywidualności, możemy sprawić, że ten proces będzie łatwiejszy i przyjemniejszy dla wszystkich.
1. Daj dziecku czas
Dokonując zmiany z łóżeczka na łóżko, daj maluchowi czas, aby się do niego przekonał. Zapewnijcie mu całą rodziną komfort i bezpieczeństwo, a przeprowadzka do nowego łóżka stanie się przyjemnym etapem, pełnym przygód.
2. Zaplanuj zmiany etapowo
Jeśli Twoje dziecko nie lubi gwałtownych zmian i spodziewasz się, że ten czas może być nieco trudniejszy, nie zaskakuj malucha nowym meblem, gdy np. wróci z przedszkola. A jeśli już tak się zdarzy – to nie oczekuj od razu aplauzu i wybuchów radości.
Dobrym pomysłem może być tutaj wcześniejsze zabawy w odgrywanie ról i scenki, w których jakaś maskotka również przechodzi przez to samo.
Możecie jeszcze bardziej spowolnić ten proces. To częsta praktyka wśród rodziców, czyli wyciąganie szczebelków. Wtedy nie jest to jeszcze totalna zmiana miejsca snu dziecka, a przy okazji sprawdzisz, czy pociecha jest na to gotowa.
Jak najczęściej rozmawiaj z dzieckiem i zapewnij go, że jeżeli będzie czegoś potrzebować, może Cię zawołać – nie musi od razu wychodzić z łóżeczka. Staraj się przedstawiać zalety nowego łóżka – jest większe (może być w nim więcej maskotek), może będzie wygodniej się na nim spało.
Jeśli masz taką możliwość, wspólnie wybierzcie nowe łóżko. Na rynku jest wiele ciekawych modeli, kształtów, kolorów. Pozwól (w zdrowych granicach) zadecydować dziecku o tym elemencie jego pokoju.
3. Pożegnajcie stare łóżeczko
Myślę, że świetnym pomysłem jest włączenie dziecka w ten proces. To w końcu wielka chwila! Poświęćcie trochę czasu (wiem, że to nie będzie łatwe), aby ten moment był zabawą. Nie musi to być nic wielkiego – wystarczy widownia z lalek i misiów i fanfary puszczone z głośnika. Można też przekazać łóżeczko ze szczebelkami młodszemu kuzynowstwu lub po prostu podać dalej – dziecko wtedy będzie czuło, że jest „starszakiem”.
Jak wybrać pierwsze otwarte łóżko dla dziecka?
Łóżko dla 3-latka – kryteria wyboru:
- Stabilność i bezpieczeństwo: Według mnie to pierwsze i najważniejsze. Upewnij się, że wybrany model jest dobrze, solidnie wykonany, posiada mocną konstrukcję i stabilne podparcie. Dokładnie sprawdź, czy wszystkie elementy są odpowiednio zabezpieczone, a krawędzie i narożniki nie stanowią zagrożenia dla dziecka. To wszystko ma ogromne znaczenie, szczególnie gdy samodzielnie składasz ten mebel.
- Niski poziom łóżka dziecięcego: Wybierając pierwsze otwarte łóżko dla dziecka, warto zwrócić uwagę na jego wysokość. Zaleca się wybór łóżka o niskim poziomie, tuż przy podłodze, aby dziecko mogło łatwo wejść i wyjść z łóżka.
- Barierki w łóżku otwartym: Warto rozważyć wybór modelu wyposażonego w boczne barierki ochronne. Zapewnią one dodatkowe bezpieczeństwo i pomogą uniknąć przypadkowego wypadnięcia z łóżka w trakcie snu. Upewnij się, że barierki są stabilne, łatwe do zamocowania i odpowiednio wysokie, aby zapobiec ewentualnym upadkom.
- Względy praktyczne: Oczywiście, funkcjonalność również odgrywa ważną rolę. Wybierając pierwsze otwarte łóżko dla dziecka, zastanów się, czy posiada ono dodatkową przestrzeń na przechowywanie np. szuflady lub półki, co ułatwi organizację dziecięcych ubranek lub pościeli.
- Względy wizualne: Czy sen jest lepszy w łóżku-domku czy przypominającym samochód? Nie znalazłam na ten temat żadnych badań 😉 Ale na pewno przyjemniej będzie odpoczywać maluchowi w miejscu, które lubi. Jeśli Twoje dziecko ucieszy się z wyjątkowego łóżka w ulubionym kolorze czy kształcie, a Ty masz taką możliwość, by mu je zapewnić, zrób to.
Daj znać, czy te wskazówki są dla Ciebie przydatne i czy Twój maluch śpi już w otwartym łóżku. Jeśli tak, jak wyglądał ten proces?
Słodkich snów,
Weronika