Metoda 5S wyciszania dziecka według H.Karpa – jak uspokoić noworodka?

Być może słyszeliście o książce pt. „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” Harveya Karpa? Znajdują się w niej m.in. porady jak uspokoić dziecko – nazwane metodą 5 S. Na czym ona polega? 

Zasady metody 5S i uspokajanie dziecka

Idea metody 5S polega na jak najlepszym przybliżeniu dziecku spokoju, jakiego zaznało przebywając w łonie matki. Próbujemy więc odtworzyć dziecku czwarty trymestr poza organizmem mamy. Dokładne zastosowanie metody 5S wyzwala w dziecku mechanizm uspokajania się, jednak Karp zaznacza, że wszystkie elementy tej techniki powinny być wykonywane poprawnie i po kolei, żeby zadziałała.

A więc do rzeczy!

Metoda 5S obejmuje:

1S Swaddling – czyli owijanie: W skrócie – delikatne owinięcie dziecka, np. kocykiem. Zablokuje ono wymachujące rączki i nóżki, które niepotrzebnie mogą go rozbudzać. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju otulacze i rożki, dzięki którym spowijanie dziecka będzie łatwiejsze. Takie owinięcie dziecka pozwoli mu poczuć się bezpiecznie, tak jak w łonie mamy. Pamiętaj o tym, żeby nie owijać za mocno i zostawić dziecku miejsce na ruszanie nóżkami. 

2S Side/Stomach – pozycja brzuszkiem w dół: trzymamy dziecko na wyciągniętej ręce, brzuszkiem w dół. Główka noworodka powinna znajdować się w zgięciu ramienia lub na dłoni. Pamiętaj, aby dziecka nie odkładać jednak na brzuchu w łóżeczku – to dla jego bezpieczeństwa w czasie snu. Dziecko zawsze powinno spać na plecach.

Checklistę bezpiecznego snu znajdziesz tutaj: https://zasypiamy.pl/checklista-snu-dziecka/

źródło

3S Shushing – szumienie (szuszanie) szszszszsz: głośność szuszania trzeba dostosować do głośności płaczu dziecka – jeśli płacze głośno, to  szumić głośno, a jeśli cicho, to cicho. Niektóre dziecko będzie potrzebowało stałego dźwięku tego typu, żeby zasnąć (lub nawet pozostać w uśpieniu – ustanie dźwięku spowoduje obudzenie). Możesz skorzystać więc z szumiących zabawek lub nagrania szumu. Na rynku są również specjalne maszyny do wytwarzania szumu z regulowaną głośnością.

Wybierz taką metodę, jaka dla Twojego dziecka będzie najlepsza. Według mnie lepiej tworzyć takie środowisko snu, gdzie używanie zewnętrznych narzędzi nie będzie do niego konieczne, ale oczywiście wszystko jest dla ludzi. Polecam tylko różowy szum (rodzaj). 

4S Swinging – kołysanie: jest wiele sposobów na kołysanie, wymienię wśród nich po prostu kołysanie na rękach, kołysanie na piłce, chodzenie z dzieckiem, kołysanie trzymając dziecko na kolanach i tańczenie z nim. Nie jestem zwolenniczką elektronicznych bujaczków, dlatego odpuszczę sobie wspominanie o nich 😉

Jak tylko dziecko się uspokoi, warto nie przerywać ruchu kołysania od razu, ale delikatnie go wyciszać, by nie rozbudzić malucha.

5S Sucking – ssanie: piersi, butelki, smoczka, palca – cokolwiek jest dla dziecka i Ciebie ok, ponieważ ssanie bardzo mocno uspokaja i pomaga dziecku zasnąć. Dla noworodka jest to naturalny odruch, który ćwiczył już w brzuchu mamy. Jeśli więc do wszystkich tych punktów dodasz ssanie, dziecko poczuję się prawie jak podczas swojego życia płodowego – bezpiecznie. 

Właśnie to są filary metody 5S Herveya Karpa, dzięki którym można uspokoić noworodka.

Podsumowując: zaczynamy od owinięcia i trzymania dziecka brzuszkiem w dół, szuszając i jednocześnie kołysząc, a na końcu dajemy coś do ssania i powinno być ok. Przynajmniej według Harveya Karpa 😉 

Słodkich snów,

Weronika

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się na Facebooku
Wyślij mi treść mailem
Podziel się na Linkdin
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Scroll to Top

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"