Uspokajanie wg Harveya Karpa, technika 5S

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
mama usypia dziecko 5s harvey karp

 Być może słyszeliście o książce pt. “Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” Harveya Karpa? Znajdują się w niej m.in. porady jak szybko i skutecznie uspokoić płaczące dziecko – nazwane metodą 5 S.

Przyjrzyjmy się zatem owej metodzie 5 S 🙂

 

 

Idea owej metody polega na jak najlepszym przybliżeniu dziecku spokoju, jakiego zaznało przebywając w łonie matki. Dokładne jej zastosowanie wyzwala w dziecku mechanizm uspokajania się 🙂 Karp zaznacza, że wszystkie elementy metody powinny być wykonywane poprawnie i po kolei, żeby zadziałała.

A więc do rzeczy!

 

 

 

 

Metoda 5 S obejmuje:

1. Swaddling – czyli owijanie. W skrócie – delikatne owinięcie dziecka kocykiem zablokuje wymachujące rączki i nóżki, które niepotrzebnie mogą go rozbudzać.

2. Side/Stomach – pozycja brzuszkiem w dół – trzymamy dziecko na rękach brzuszkiem w dół, główkaw zgięciu ramienia lub na ręku.

źródło
źródło

 3. Shushing – szeptanie szszszszsz; głośność szszszsz trzeba dostosować do głośności płaczu dziecka – jeśli płacze głośno, to robić szszsz głośno, jeśli cicho, to cicho. Niektóre dziecko będzie potrzebowało stałego dźwięku tego typu, żeby zasnąć (lub nawet pozostać w uśpieniu – ustanie dźwięku spowoduje obudzenie).

4. Swinging – kołysanie: jest wiele sposobów na kołysanie, wymienię wśród nich po prostu kołysanie na rękach, chodzenie z dzieckiem, kołysanie trzymając dziecko na kolanach i tańczenie z nim. Nie jestem zwolenniczką elektronicznych kołysaczy, itp. dlatego odpuszczę sobie wspominanie o nich 😉
Jak tylko dziecko się uspokoi warto nie przerywać ruchu kołysania od razu, ale delikatnie go wyciszać, by nie rozbudzić Malucha.

5. Sucking – ssanie: piersi, butelki, smoczka, palca – cokolwiek jest dla dziecka i Ciebie ok, ponieważ ssanie bardzo mocno uspokaja i pomaga zasnąć.

 

 

Czyli podsumowując: zaczynamy od owinięcia i trzymania dziecka brzuszkiem w dół, robimy szszsz jednocześnie kołysząc, a na końcu dajemy coś do ssania i powinno być ok 🙂 Przynajmniej według Harveya Karpa 😉 

Słodkich snów,

Weronika

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"