Jak odstawić smoczek? Wskazówki dla rodziców

Smoczek to dla dzieci zaspokojenie odruchu ssania, ukojenie, pomoc w zasypianiu. Przychodzi jednak moment, że smoczek trzeba odstawić. To ważny etap w życiu dziecka i rodziców, choć może wydawać się niezwykle trudny. Dlatego dam Ci kilka wskazówek i pomysłów, jak odstawić smoczek w nocy oraz u dzieci w różnym wieku.

Jak i kiedy odstawić smoczek u niemowlaka?

Kiedy najlepiej odstawić smoczek? Najczęściej możemy się spotkać z opiniami specjalistów (pediatrów, logopedów, stomatologów dziecięcych), aby zrobić to do 12-16 miesiąca życia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstania u dziecka wad zgryzu (np. zgryzu otwartego), nieprawidłowego sposobu połykania czy wad wymowy. Oczywiście odstawienie smoczka nie zagwarantuje, że żadna z tych rzeczy się nie wydarzy, jednak nie będzie to z powodu długiego używania smoczka.

Sposoby na odstawienie smoczka u niemowlaka:

  • stopniowo skracaj czas dziecka ze smoczkiem,
  • ograniczaj dawanie smoczka tylko do najtrudniejszych sytuacji,
  • jeśli jest ciężko, spróbuj odwrócenia uwagi dziecka przy wyjmowaniu smoczka,
  • jeżeli wiesz, w jakich momentach dziecko najczęściej będzie potrzebowało smoczka, przygotuj się na to wcześniej, np. zabierz na spacer w wózku ulubione zabawki malucha,
  • możliwe, że dziecko będzie w tym czasie bardziej rozdrażnione niż zwykle, dlatego wykaż się jeszcze większą cierpliwością niż zwykle,
  • jeśli masz jakąkolwiek pomoc, skorzystaj z niej i uzupełnij swoje zasoby.

Jak odstawić smoczek u 2-latka i starszych dzieci?

Odstawienie smoczka u 2-latka może stanowić wyzwanie, jednak pokłady spokoju i dobra strategia pomogą Ci przetrwać i zakończyć misję sukcesem.

Sposoby na odstawienie smoczka u 2-latka i starszych dzieci:

Wybierz odpowiedni moment

To ważna zmiana w życiu dziecka, dlatego nie rób tego bezpośrednio przed adaptacją przedszkolną, przeprowadzką czy pojawieniem się na świecie rodzeństwa.

Rozmawiaj i szukaj pretekstu w codziennych sytuacjach

Wiem, że są książeczki na temat odstawiania smoczka i jak najbardziej są one pomocne. Warto również rozmawiać z dzieckiem, znajdować nawiązania do tematu w codzienności. Przykład? Jeśli podczas spaceru zobaczycie niemowlaka w gondoli, wspomnij, że młodsze dzieci czasem potrzebują smoczka do wyciszenia. Szukaj także pozytywnych przykładów odstawienia smoczka wśród znajomych Wam dzieci. Nie rób tego jednak na zasadzie: „Taki mały, a używa smoczka”. Unikaj oceniania swojego dziecka, bazuj na faktach.

Kontroluj dostęp dziecka do smoczka

2-latek czy 3-latek już prawdopodobnie potrafi sam sobie wziąć smoczek z szuflady, stołu, a nawet Twojej torebki. Ważne jest, aby początkowo uświadomić sobie, ile czasu tak naprawdę dziecko korzysta ze smoczka i w jakich sytuacjach jest mu najbardziej potrzebny.

Stopniowo ograniczaj dostęp malucha do smoczka

Wiem, że niektórzy rodzice polecają zrobić to „raz a dobrze”, jednak u części dzieci lepszym (wrażliwych na wszelkie zmiany) rozwiązaniem będzie metoda małych kroczków – szczególnie gdy smoczek był często wykorzystywany w ciągu dnia i w nocy.

Zorganizuj pożegnanie smoczka

Jeśli zdecydujesz się na definitywne zrezygnowanie ze smoczka lub Twoje dziecko sięgało po niego nie tak często, świetnym pomysłem będzie wspólna celebracja tego wydarzenia. Malec ucieszy się, że ma wpływ na rzeczywistość (a 2-latki i 3-latki właśnie wtedy to odkrywają), a do tego macie wspólną zabawę.

Pozwól dziecku na samodzielne oddanie smoczka

Kontynuując kwestię samostanowienia i chęci podejmowania decyzji przez dziecko, warto zaproponować maluchowi, aby wybrał sposób, w jaki pożegna się ze smoczkiem i samodzielnie go oddał. Będzie to dobry pomysł zwłaszcza dla starszych dzieci.

Obcinanie, skracanie smoczka

Wiem, że rodzice często stosują metodę stopniowego obcinania smoczka, aż dziecko samo trafi zainteresowanie. Choć nie jestem fanką tego rozwiązania, jeśli czujesz, że to zadziała, próbuj.

Zamiana smoczka w nagrodę

Nagroda dziecka za odstawienie smoczka może być dla niektórych rodziców nieuzasadnione, ponieważ to wszystko w trosce o jego zdrowie i rozwój, a dodatkowo oczywista sprawa. Przecież każde dziecko prędzej czy później musi przez to przejść. Nie oceniałabym jednak takiej postawy, ponieważ wszyscy dobrze wiemy, że każdy potencjalnie skuteczny pomysł, gdy brak już sił i cierpliwości, jest dobry.

Konsekwencja w odsmoczkowaniu

To najważniejsza zasada. Jeśli raz dasz dziecku smoczek, innym razem go zabierzesz, maluch będzie zdezorientowany. Niekonsekwencja w tym procesie może go wydłużyć i sprawić, że nie tylko dziecko, ale i wy wszyscy będziecie sfrustrowani.

Jak odstawić smoczek w nocy?

Dzieci bardzo często używają smoczka przy zasypianiu. Mogą jednak budzić się, gdy ten wypada, nie mogą lub nie są w stanie go znaleźć, a to powoduje częste pobudki. Niezależnie od tego czy odstawiasz smoczek z tego powodu, czy po prostu nadszedł już ten czas, dam Ci kilka pomysłów, jak podejść do tematu.

  • Stopniowo ograniczaj czas korzystania ze smoczka w nocy. Jeśli maluch budzi się po wypadnięciu smoczka z buzi np. 3 razy, przez jakiś czas podawaj mu smoczek 2 razy i tak aż do całkowitego wyeliminowania go. Jak pomóc wrócić dziecku do snu? Jeżeli nie zasypia samodzielnie, zastąp smoczek dotykiem, delikatnym bujaniem, głaskaniem.
  • Naucz dziecko zasypiać bez smoczka, jeśli to był Wasz największy problem. Jak? Powoli, krok po kroku przesuwaj moment rozstania dziecka ze smoczkiem. Początkowo wyjmuj go z buzi od razu po zaśnięciu, potem jeszcze w trakcie usypiania, by ostatecznie robić to tylko przed spaniem, a następnie wyeliminować go całkowicie.
  • Smoczek zamień na maskotkę – oczywiście dotyczy starszych dzieci, bo niemowlęta powinny spać w pustym łóżeczku. Wprowadzenie maskotki do rytuału snu może naprawdę pomóc w całym procesie. Ważne, aby robić to powoli. Niech maskotka towarzyszy Wam w codziennych zabawach, przy kąpieli, obiedzie. Kiedy szkrab zacznie postrzegać ją jako „przyjaciela”, wtedy możecie zacząć odstawiać smoczek na noc.

Mam nadzieję, że Twoja strategia odsmoczkowania dziecka będzie skuteczna i wykorzystasz choć część z moich wskazówek.

 

Dobrych snów,

Weronika

 

Zdj. Unsplash

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się na Facebooku
Wyślij mi treść mailem
Podziel się na Linkdin
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Scroll to Top

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"