Jak układać noworodka do snu? Porady i wskazówki

Zastanawiasz się, w jakiej pozycji układać noworodka do snu? Czytałaś dużo o SIDS (zespole nagłej śmierci łóżeczkowej) i za każdym razem, kiedy kładziesz malucha, myślisz o tym, czy na pewno robisz to prawidłowo? Duża część rodziców ma takie same obawy, ale dam Ci kilka wskazówek, jak kłaść noworodka do snu i napiszę kilka słów, jak dbać o sen malucha.

SIDS – jak zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej? Pozycja snu dziecka

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej to – w dużym skrócie – sytuacja, w której dziecko umiera, zazwyczaj podczas snu, a przyczyny tego zjawiska nie są do końca znane. 

 

Ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej zmniejsza się z wiekiem, dlatego tak ważne jest, aby już po urodzeniu dziecka mieć świadomość, jakie czynniki mogą pomóc chronić malucha przed SIDS. Na pewno pojawi się osobny artykuł na ten temat, jednak już dziś dam Ci kilka wskazówek, co możesz zrobić. 

Czynniki zmniejszające ryzyko wystąpienia SIDS:

  • układanie dziecka do snu na plecach, 
  • spanie dziecka w pustym łóżeczku, 
  • odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, gdzie maluch śpi,
  • właściwe ubieranie dziecka do snu (minimalizowanie ryzyka przegrzania),
  • dziecko nie powinno spać w jednym łóżku z rodzicami,
  • osoby w najbliższym otoczeniu malucha nie powinny palić papierosów,
  • istnieją badania, które potwierdzają, że podawanie dziecku smoczka zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS (jeśli karmisz piersią, a laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana, możesz – ale nie musisz – odczekać 2-4 tygodnie ze smoczkiem).

W jakiej pozycji układać noworodka do snu?

Najbezpieczniejsza do snu jest pozycja na plecach. Warto pamiętać, aby główka dziecka była ułożona na boku – raz w jedną, innym razem w drugą stronę. Tak zapobiegasz asymetrii ułożeniowej dziecka. Upewnij się też, że główka noworodka nie jest zbyt odchylona do tyłu, ani zbyt blisko klatki piersiowej.

Czy noworodek może spać na boku?

Noworodek może spać na boku wyłącznie wtedy, gdy czuwa przy nim osoba dorosła, np. w czasie drzemki. Nigdy nie kładź noworodka na boku w nocy. Istnieje ryzyko, że przekręci na brzuch, a przecież tak małe dzieci nie potrafią jeszcze wrócić do spania na plecach. 

 

Noworodek śpiący na brzuchu bez kontroli rodzica to nie jest dobry pomysł. Poniżej wyjaśnienie, czemu tak się dzieje.

 

Przeczytaj więcej w artykule o bezpieczeństwie dziecka w łóżeczku >>>

Czy noworodek może spać na brzuchu?

Dlaczego noworodek nie powinien spać na brzuchu sam? Jest takie niebezpieczeństwo, że dziecko będzie miało utrudniony dostęp do powietrza i swobodnego oddychania, szczególnie gdy materac jest zbyt miękki. 

 

Możesz jednak układać dziecko na brzuszku podczas drzemki, ale pamiętaj, aby w takim przypadku nie zostawiać noworodka bez opieki.

Jak układać dziecko do snu, gdy ulewa?

Tak jak wspomniałam, najbezpieczniejsza jest pozycja dziecka na plecach z odchyloną na bok głową. Dzięki temu maluch nie zachłyśnie się mlekiem.

Niektórzy pediatrzy rekomendują w takich przypadkach również specjalną poduszkę klin, dzięki której dziecko będzie nieco wyżej.

 

*Tutaj jednak rekomendacje się zmieniają, do głosu dochodzą fizjoterapeuci – dlatego zawsze skonsultuj to z lekarzem.

 

Wtedy na początku skontaktuj się z lekarzem dziecka i nie działaj na własną rękę. 

 

Możesz próbować odkładać noworodka na bok, ale wyłącznie w podczas drzemki, gdy masz go na oku i możesz interweniować, gdyby maluch przewrócił się na brzuch.

Czy przykrywać noworodka do snu?

Bezpieczne łóżeczko noworodka powinno mieć wyłącznie twardy materac z prześcieradłem (najlepiej takim z gumką). 

 

Nie powinno się wkładać do łóżeczka noworodka:

  • zabawek, 
  • poduszek, 
  • kołdry.

 

Ze względów bezpieczeństwa nie warto również inwestować we wszelkiego rodzaju baldachimy, a karuzelę odkręcamy na czas snu, gdy nie ma nas w tym samym pomieszczeniu. 

 

Część z Was może pomyśleć, że to przesada, ale uwierzcie mi – dziecko nie odczuje różnicy, gdy nad jego głową nie będzie baldachimu, który w naszych warunkach pełni jedynie funkcję dekoracyjną, a rodzic będzie dużo spokojniejszy, bo jedno z potencjalnych zagrożeń zostanie wyeliminowane. 

 

Kołdra dla tak małego dziecka to także zbędna rzecz. Na rynku mamy tak duży wybór śpiworków o różnej grubości, że noworodkowi na pewno będzie wystarczająco ciepło, a niwelujemy w ten sposób ryzyko zawinięcia się dziecka w pościel. To samo dotyczy maskotek i innych zbędnych rzeczy. Pamiętajmy – tak małe dziecko w łóżeczku potrzebuje wyłącznie bezpiecznej przestrzeni do snu. 

 

Jeśli interesuje Cię tematyka snu dziecka, sprawdź mój darmowy mini kurs >>>

Czy noworodek może spać w kokonie?

Kokon czy kosz Mojżesza to doskonały gadżet dla rodziców noworodków, gdy chcą mieć dziecko na oku, a ono właśnie śpi. I tak może być wykorzystywany – jeśli ktoś jest przy nim i może w razie czego zareagować. 

 

Nie jest to jednak dobry pomysł, gdy masz na myśli sen nocny dziecka. Mamy tutaj ryzyko przytkania nosa i buzi noworodka, dlatego zaleca się, aby była to ewentualnie drzemka, ale pod nadzorem osoby dorosłej. 

 

Wiem, że ten artykuł może brzmieć trochę przerażająco, zwłaszcza na początku rodzicielstwa, gdy wydaje się, że zagrożenia czają się wszędzie. Moim zadaniem jest jednak szerzenie wiedzy na temat bezpiecznego snu dziecka.

 

Jestem pewna, że tych kilka zasad, o jakich wspomniałam, będzie drogowskazem, a nie straszeniem świeżo upieczonych rodziców. W praktyce wygląda to znacznie łatwiej, a w rezultacie właśnie dzięki temu zagości u Was nieco więcej spokoju o Wasze maleństwo. 

 

Słodkich snów,

Weronika

 

Zdj. Unsplash



Podobał Ci się ten artykuł?

Share on facebook
Podziel się na Facebooku
Share on email
Wyślij mi treść mailem
Share on email
Podziel się na Linkdin
Share on twitter
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Przewiń do góry

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"