Niemowlę w samolocie – porady, wskazówki, lista rzeczy

Pierwszy lot z niemowlakiem to ekscytujące wydarzenie zarówno dla dziecka, jak i rodziców, jednak nierzadko wiąże się także ze stresem. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, choć przy dobrym przygotowaniu do lotu na pewno możemy go skutecznie ograniczyć. Dlatego mam dla Was kilka wskazówek, które ułatwią podróż samolotem z dzieckiem.

Od kiedy dziecko może latać samolotem?

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, dziecko może latać samolotem po ukończeniu pierwszego tygodnia życia. Warto jednak sprawdzać regulamin przewoźnika, ponieważ ta każde linie lotnicze mogą mieć swoje zasady, co do wieku podróżującego samolotem dziecka.

Przykładowo:

Linia lotnicza LOT pozwala na lot noworodkom od 8. dnia życia. Tak samo jest w przypadku linii lotniczych Ryanair. W liniach lotniczych Wizzair jednak podróżować samolotem mogą dzieci dopiero od 14. dnia życia.

Qatar Airways zaznacza, że najmłodsze dziecko, jakie może podróżować tą linią lotniczą, powinno mieć minimum 8 dni. Jeśli jednak noworodek ma do tego pilne wskazania medyczne lub matka ma ważne powody osobiste, a pediatra wystawi dziecku odpowiednie zaświadczenie, również istnieje możliwość lotu takiego malucha.

Zaznaczę również, że – oprócz sprawdzenia regulaminu linii lotniczych – warto skonsultować tę decyzję z pediatrą.

Niemowlę w samolocie – kilka ważnych spraw

Podróżowanie z dzieckiem w samolocie, zwłaszcza gdy robicie to pierwszy raz, może wiązać się dla Was z pewnego rodzaju niepokojem, jednak pamiętajcie, że dobre przygotowanie może ten lęk trochę oswoić. Poniżej znajdują się kwestie, co do których rodzice zawsze mają najwięcej wątpliwości.

Dziecko na kolanach w samolocie

Jedno z najczęściej zadawanych pytań o lot z niemowlakiem dotyczy tego, gdzie ono siedzi w czasie podróży. Dzieci do 2. roku życia siedzą zwykle na kolanach u rodziców – oczywiście przypięte pasami. Można też zapytać o specjalną kołyskę – szczególnie gdy dziecko jest jeszcze malutkie – z której można skorzystać w niektórych liniach.

Bardzo ważna kwestia. Zawsze podczas startu i lądowania – a także w momentach turbulencji czy innych wskazanych przez personel pokładowy – dziecko musi być przypięte pasami. Dotyczy to zarówno maluchów przypiętych do pasów rodzica, jak i tych nieco starszych, podróżujących już na własnym siedzeniu.

Piszę o tym, ponieważ – zwłaszcza w przypadku dzieci mających wykupione własne miejsce – rodzice czasem próbują negocjować to z załogą, gdy ich pociecha np. zasnęła lub mocno płacze. Personel pokładowy kieruje się wyłącznie bezpieczeństwem pasażerów, więc zawsze będziecie poproszeni o zapięcie dziecka.

Przeczytaj artykuł: Jak uśpić dziecko w podróży? >>>

Cena biletu lotniczego niemowlaka

Do 2. roku życia dziecka nie trzeba płacić pełnej ceny biletu lotniczego. W przypadku linii lotniczej LOT zniżka dla niemowląt poniżej 2 roku życia wynosi aż 90% – liczona jest od podstawy ceny normalnej na trasach międzynarodowych oraz 100% na lotach krajowych.

Dziecko w samolocie – uszy

Co zrobić, żeby niemowlakowi nie zatkały się uszy w samolocie? Najlepiej podać dziecku coś do ssania w momencie startu i lądowania. Może to być smoczek, butelka z mlekiem lub pierś, jeśli maluch jest karmiony w ten sposób.

W przypadku starszych dzieci może to być bidon ze słomką czy butelka z dziubkiem albo zwyczajny lizak, cukierek do ssania. Wiem, że na rynku są też specjalne kropelki zmniejszające obrzęk błon śluzowych, jednak w przypadku podawania takich specyfików radzę skonsultować się z pediatrą.

Co można zabrać do samolotu dla dziecka? LISTA

  1. Pampersy
  2. Mokre chusteczki
  3. Płyn antybakteryjny
  4. Mata do przewijania
  5. Zestaw ubrań na zmianę
  6. Kocyk
  7. Bluza
  8. Jedzenie i picie
  9. Zabawki
  10. Podręczna apteczka

Pampersy

Myślę, ze tutaj nie trzeba omawiać szczegółowo, po co trzeba je wziąć. Wspomnę jedynie, że najlepszym sposobem na upchnięcie pampersów do plecaka czy bagażu podręcznego jest wypakowanie ich z oryginalnego opakowania i włożenie części do kieszeni, gdzie jest najłatwiejszy dostęp, a reszty tam, gdzie mamy miejsce. Ile pieluch spakować na lot? Wszystko zależy od wieku dziecka, ale na pewno radzę wziąć ich nieco więcej niż zwykle – tak na wszelki wypadek różnych opóźnień.

Mokre chusteczki

Warto je mieć nie tylko do przewijania, ale także, gdy ktoś z Was się pobrudzi, a akurat nie będzie można wyjść do łazienki ze względów bezpieczeństwa. Mokre chusteczki potrafią uratować wiele sytuacji – zwłaszcza gdy w grę wchodzą przekąski, kolorowe napoje czy słodycze. Dla noworodków i niemowlaków zalecam wziąć też kilka pieluszek tetrowych.

Płyn antybakteryjny

Chyba nie muszę wspominać, że samolot nie jest najczystszym miejscem na świecie. Warto mieć niewielkie opakowanie żelu czy płynu antybakteryjnego pod ręką.

Mata do przewijania

Mata do przewijania jest nieco praktyczniejsza od zwykłych podkładów, ponieważ można jej używać wielokrotnie. Przyda się nie tylko w samolocie, ale także w restauracji, pociągu czy na spacerze.

Zestaw ubrań na zmianę

Dla młodszych dzieci przyda się więcej niż jeden – zwłaszcza gdy maluch dużo ulewa albo zdarzają się jakieś wypadki z pieluszką.

Kocyk i bluza

Nawet jeśli lecicie w cieplejszych miesiącach warto o tym pamiętać, ponieważ klimatyzacja w samolocie potrafi naprawdę sprawić duży dyskomfort nie tylko dzieciom, ale i reszcie pasażerów.

Jedzenie i picie dla dziecka w samolocie

Jedzenie dla dziecka w samolocie można wnosić na pokład w takiej ilości, jaka zaspokoi jego głód i zapewni mu komfort. Oznacza to, że zarówno mleko, jak i słoiczki, kanapki czy przekąski dla dziecka można mieć ze sobą na pokładzie.

Rada dla rodziców mniejszych dzieci, karmionych mlekiem modyfikowanym – zabierzcie ze sobą pojemnik lub dozownik do mleka w proszku, w którym będziecie mieli odmierzoną porcję proszku. W ten sposób dużo szybciej będzie Wam przygotować mleko dla dziecka. Co do podgrzania wody, możecie poprosić personel pokładowy i ciepłą wodę lub mieć ją ze sobą w termosie (co jednak zabierze trochę miejsca).

Nie zapomnijcie o przekąskach dla starszych dzieci. Niekoniecznie muszą to być czipsy i słodycze. Możecie samodzielnie przygotować owoce i warzywa, hummus, krakersy w pojemnikach, zwłaszcza na krótszych trasach, gdzie posiłki nie są wliczone w cenę biletu.

Zabawki do samolotu dla dziecka

Poniżej dam Wam kilka konkretnych wskazówek, co możecie ze sobą, aby nie taszczyć ze sobą całej walizki zabawek, a czas spędzony w samolocie był przyjemny dla całej rodziny. Warto pamiętać, że malutkie dzieci nie będą aż tak zainteresowane widokiem z samolotu jak starsze dzieci i znacznie krócej będą w stanie się skupić na jednej rzeczy, co może być ważne na dłuższych trasach.

Jakie zabawki do samolotu sprawdzą się najlepiej? Oto kilka wskazówek, jakie powinny być:

  • nowe (takie, których dziecko jeszcze nie widziało),
  • wielofunkcyjne,
  • lekkie,
  • łatwe do schowania,
  • niebrudzące.

Podręczna apteczka

Personel pokładowy jest doskonale przeszkolony z udzielania pierwszej pomocy, jednak pamiętajmy, że oprócz lotu jest jeszcze dojazd na lotnisko, czekanie, transfer z lotniska do hotelu i cały pobyt. Warto więc mieć ze sobą w bagażu podręcznym niewielką apteczkę, którą możecie zarówno skompletować sami, dostosowując ją do Waszych potrzeb, jak i kupić gotową.

Jak zająć dziecko w samolocie?

Większość rodziców obawia się, czy uda im się wystarczająco zająć dziecko, aby zapamiętało lot samolotem jako coś przyjemnego (a także inni pasażerowie). Oto moje propozycje zabawy dla dzieci do 5. roku życia.

Nie rozpisywałam się już o starszej grupie wiekowej, ponieważ uważam, że książki, gry podróżne czy flamastry, kolorowanki, zeszyty z ciekawymi ćwiczeniami to uniwersalny zestaw na lot – i dla 5-latka, i dla 8-latka. A i tak wiadomo, że im starsza pociecha, tym częściej sięgnie też po różne elektroniczne gadżety. O tym jednak na końcu.

Zabawki do samolotu dla najmłodszych dzieci:

  • karty kontrastowe,
  • gryzaki,
  • książeczki sensoryczne.

Zabawki do samolotu dla rocznego dziecka:

  • książeczki z okienkami,
  • małe pacynki,
  • kubeczki z przyssawkami (można je potem wykorzystać na plaży).

Zabawki do samolotu dla 2- i 3-latka:

  • magnetyczna układanka,
  • wydrapywanki, kolorowanki wodne,
  • książeczki, w których są puzzle do układania,
  • wielorazowe naklejki z planszami,
  • ulubiona maskotka dziecka.

Zabawki do samolotu dla 5-latka:

  • spieralne flamastry,
  • wydrapywanki i kolorowanki,
  • naklejkowe gry,
  • magnetyczne gry podróżne,
  • audiobooki z ulubionymi bajkami.

Tablety i inne gadżety do samolotu dla dziecka

Nie uważam, że danie dziecku telefonu czy tabletu podczas lotu jest czymś złym. Większość rodziców, których spotykam zawsze próbuje początkowo czymś innym zająć swojego malucha, zwykle dwojąc się o trojąc w obawie o kąśliwe komentarze czy spojrzenia innych pasażerów. Zachowując zdrowy rozsądek i znając swoje dziecko można na czas lotu włączyć maluchowi bajkę, gdy inne pomysły zawodzą.

Bądźmy dla siebie i innych wyrozumiali. Lot z dzieckiem to – tak jak wspomniałam na początku – często dość stresująca sytuacja. Niech ten wspólny czas będzie pełen ekscytacji, pozytywnych wrażeń, uśmiechów, zrozumienia.

Udanych lotów,

Weronika

Zdj. Unsplash

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się na Facebooku
Wyślij mi treść mailem
Podziel się na Linkdin
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Scroll to Top

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"