Podróż z niemowlakiem – jak uśpić dziecko na wyjeździe?

Dla niektórych już samo hasło: „podróż z małym dzieckiem” jest wystarczająco przerażające, aby w ogóle nie myśleć o wakacjach z niemowlakiem. A tymczasem to właśnie wtedy (kiedy maluch nie chodzi jeszcze do szkoły, w hotelach ma darmowy nocleg, a przed 6 miesiącem życia nie je jeszcze stałych pokarmów) najłatwiej jest zorganizować wyjazd. Wielu rodzicom spędza sen z powiek kwestia snu niemowlaka w innym miejscu. Ja go uśpić i nie zwariować?

Jak uśpić dziecko w podróży?

Zacznijmy od początku. Od oczekiwań.  Zatem nie oczekuj, że z zasypianiem dziecka wszystko będzie dokładnie tak jak w domu. Jeśli Twoje dziecko potrafi zasypiać samodzielnie – to będzie mu dużo łatwiej, a jeśli nie – to może być różnie (czasami gorzej, a czasami lepiej!) Grunt, to nie oczekiwać za wiele i zachować spokój. Bo to nasze, rodziców, nastawienie ogromnie wpływa na zasypianie dziecka. 

Następnie weź pod uwagę miejsce, klimat, warunki i plany. Stwórz takie środowisko snu, w którym dziecko będzie zasypiać z przyjemnością. I będzie możliwie zbliżone do tego, które jest w Waszym domu.

Usypianie dziecka w hałasie

Masz podejrzenia, że w ośrodku/hotelu/u dziadków, itd. będzie hałas? Zadbaj o szum, który w pewien sposób wyciszy pomieszczenie. Ale – jeśli mieszkasz w centrum miasta i hałas to codzienność, to nie musisz się tym przejmować. W końcu Twoje dziecko jest już przyzwyczajone do zasypiania przy dźwiękach miasta. 

Jak zaciemnić pokój na drzemkę i sen nocny?

Jeśli wiesz (lub dzwoniłaś i się dowiedziałaś), że w pokoju, w którym będzie spać maluszek, będą wielgachne (albo mniejsze) okna – rozważ zabranie ciemnych lub czerwonych kocy. Albo prześcieradeł. Albo powłoczek na kołdry. I klamerek. Zaciemnisz w ten sposób pomieszczenie – wieszając koc lub prześcieradło na oknie. Możesz je przyblokować oknem lub przyczepić klamerkami do zasłon. Są też dedykowane produkty do zaciemniania – np. gro anywhere blind lub z Aliexpress/Wish: blackout blind travel (jak wpiszecie, to wyskoczą Wam różne opcje, ja polecam z przyssawkami). 

 

Dlaczego to ważne? Zaciemnienie pokoju ułatwia zasypianie dziecka i wyciszenie malucha. Dodatkowo jest to element, który możecie dołączyć do Waszej wieczornej rutyny. Dzięki temu wprowadzacie na wyjeździe pewien stały element, powtarzający się każdego dnia – tak jak w domu. Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają stałe elementy w swoim życiu. To może być jeden z nich.

Przeczytaj artykuł o rytuale wyciszania dziecka przed snem >>>

Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju

Czasem wiele się nie poradzi, jeśli temperatura na wakacjach jest bardzo wysoka, ale jednak – warto dostosować ubranie do snu, przykrycie, czasem rozwiesić mokre pieluszki tetrowe, wietrzyć – słowem, robić wszystko, bo sen był jak najbardziej komfortowy. Jeśli jest taka możliwość, nie bójcie się używać klimatyzacji (oczywiście z umiarem).

Ogranicz hałas z pokoju

Jeśli to hałas z zewnątrz, to pisałam o tym wyżej. Ale jeśli to hałas w tym pokoju, generowany przez innych członków rodziny – to jeśli to możliwe, maluszka uśpij w innym pokoju i przenieś później. Lub ustalcie z tatą/mamą, że jedno zabiera starszaki na spacer, a drugie usypia malucha.

usypianie na wakacjach rodzina

Jak usypiać dziecko na drzemki w podróży?

To jest chyba najtrudniejszy temat. Zwłaszcza, gdy chciałoby się pozwiedzać, coś robić – a w połowie dnia wypada 2 godzinna drzemka. Lub więcej – jeśli dziecko jest malutkie. Co z tym zrobić? 

Jeśli jesteś na plaży, to polecam drzemki w namiocie plażowym (są takie blokujące szkodliwe promieniowanie). Jeśli zwiedzacie – to rozważ uśpienie dziecka w wózku.

 

Nawet jeśli generalnie warto, żeby dziecko spało w łóżeczku, to czasem warto zrobić odstępstwa. Niż potem płakać, że w wakacje nic nie zobaczyłaś – bo drzemki. 

 

Tylko zwróć uwagę na moje “czasem” w zdaniu powyżej. Jeśli zauważysz, że dziecko jest przemęczone – zostań z nim i uśpij na drzemkę normalnie, w łóżeczku. Dziecko przemęczone będzie dużo gorzej spało w nocy i dużo gorzej funkcjonowało za dnia.

Czy układać plan dnia pod dziecko?

Warto uwzględnić czas na sen. Zarówno na drzemki, jak i odpowiednią porę pójścia spać. Można ułożyć tak plan dnia, by wilk był syty, a owca cała. Albo chociaż spróbować. I znów – odstępstwa są możliwe, nic strasznego się nie stanie – ale co do zasady próbuj dać dziecku tyle snu, ile potrzebuje.

usypianie na wakacjach plaza mama i dziecko

Jak sobie radzić ze spaniem w innych warunkach?

Oprócz dostosowania warunków snu, o których pisałam wyżej, warto zabrać takie elementy rytuału zasypiania, które dziecko zna i lubi. Ulubiony kocyk, przytulankę, itd. 

 

Przeczytaj również artykuł o bezpiecznym śnie niemowlaka >>>

 

Jednak najważniejszy będzie właśnie rytuał zasypiania. Jeśli nie wiesz, jak się za niego i za całe to usypianie zabrać, to zapraszam Cię na kurs online, gdzie wszystko szczegółowo tłumaczę. 

 

Tutaj przypomnę, że rytuał będzie tym składnikiem usypiania, który pomoże się dziecku odnaleźć w nowym miejscu. Powtarzalny, znany, bezpieczny, w spokojnej atmosferze. Odpowiednio długi – czasem dłuższy niż w domu, bo może być potrzebne więcej czasu, żeby się wyciszyć.

O co warto zadbać, a co odpuścić podczas podróży z niemowlakiem?

Zadbaj o odpowiednie (spokojne, bez wyrzutów do siebie) nastawienie. O odpuszczanie tam, gdzie można i dbałość o sen, kiedy można. O warunki snu, drzemki, normalną porę pójścia spać i znany rytuał zasypiania. 

 

I najlepiej odpuścić sobie myślenie, że będzie jak w filmie Disneya – Wy spacerujący po plaży ze słodko śpiącym niemowlakiem, który później bez trudu zasypia również w pokoju, ukołysany przez dźwięki fal, wpadających przez uchylone okno. Oczywiście może tak być, ale jeśli nie będzie – to bądź dla siebie łaskawa. 


Tym optymistycznym akcentem życzę Ci pięknych wakacji 🙂 A jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o łagodnych sposobach na samodzielne zasypianie dziecka, zapraszam na mój kurs online.

 

Słodkich snów,

Weronika

Podobał Ci się ten artykuł?

Share on facebook
Podziel się na Facebooku
Share on email
Wyślij mi treść mailem
Share on email
Podziel się na Linkdin
Share on twitter
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Przewiń do góry

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"