Okresy sensytywne

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
dziecko układa klocki okres sensytywny

Okresy sensytywne to taki czas w życiu dziecka, kiedy z dużą łatwością przyswaja nowe umiejętności. Dzieje się to wtedy szybciej, prościej i przyjemniej.

Dlaczego, o co chodzi i jakie są te okresy? Czytaj dalej 🙂

Na końcu artykułu bonusowy pdf ze wszystkimi okresami sensytywnymi do pobrania!  Możesz też pobrać cały artykuł (bez bonusu) klikając poniżej. 

Co to są okresy sensytywne?

Okresy sensytywne (inaczej okresy wrażliwe) to fazy podczas rozwoju dziecka. Badania naukowe potwierdzają, że podczas tych faz dzieci łatwiej uczą się konkretnych umiejętności.

Wyobraź sobie, że jest moment, w którym Twoje dziecko naturalnie nauczy się… dbać o porządek. Wybacz, że akurat taka prosta umiejętność, ale było mi najłatwiej ją przywołać. Jak się sprząta, każdy wie.

 

Nawiązując do tego sprzątania dalej (ale zamień je sobie na cokolwiek innego), to jest etap, faza w trakcie rozwoju Twojego dziecka, kiedy nauka sprzątania będzie dla niego naturalna.

 

Spojrzy na Ciebie, mówiącą, abyście posprzątali zabawki i z Twoją pomocą to zrobi. Raz, drugi, trzeci. Będzie miło, docenisz jego trudy i pokażesz mu, że może coś zrobić samo. Że jest zdolne to zrobić i potrafi. Będziesz obok.

 

A później zaobserwuje, że Ty również sprzątasz. I Tata też sprząta. Będziecie mu przypominać o sprzątaniu po zabawie, a i sami nie będziecie ignorować bałaganu wokół siebie. I tak, oczywiście nie bez trudu, Twoje dziecko nauczy się dbać o porządek. I w dużym uproszczeniu o to właśnie chodzi w okresach sensytywnych. 🙂Co warto wiedzieć?


Jak rozpoznać okres sensytywny?

Okresy sensytywne zostały zapoczątkowane przez Marię Montessori już 100 lat temu. Aktualnie są potwierdzone przez naukowców badających rozwój mózgu. Faktycznie podczas okresów sensytywnych mózg wykazuje nadzwyczajną aktywność - tworzą się nowe połączenia neuronalne.

No dobrze, może przekonałam Cię, że warto zgłębić temat okresów sensytywnych. Nadal, być może, to pojęci brzmi dość obco.

 

Ale wyobraziłaś sobie, że w jakimś konkretnym przedziale wiekowym (np. od 3 do 5 roku życia) Twoje dziecko naturalnie może nauczyć się dbać o porządek.

 

Łatwiej niż wcześniej i niż później. Ponieważ będzie to zgodne z etapem rozwoju, na którym się właśnie znajduje i SAMO będzie się chciało tego nauczyć. Na tym polega magia okresu sensytywnego. 

 

Jednak jak go rozpoznać?

Przede wszystkim trzeba go zauważyć. I wiedzieć o jego istnieniu. Dzięki temu będziesz wiedziała, w jakim czasookresie Twoje dziecko może być chłonne określonej wiedzy.

 

Sygnałem gotowości na przyswojenie następnej umiejętności będzie szczególne zainteresowanie Twojego dziecka konkretną czynnością. Towarzyszy mu często ogromna potrzeba powtarzania.

 

Kiedy tylko zauważysz ten moment – bądź ze swoim dzieckiem z radością i doceń jego starania. Odpowiedz entuzjazmem na entuzjazm. Nie poganiaj go, a naprawdę będzie miało szansę się nauczyć.

 

Czas na trochę przykładów

Poniżej przedstawiłam Ci zakresy czasowe dla 6 przykładowych okresów sensytywnych: porządku, szczerości, zabawy, nauki, hojności i odpowiedzialności. 

 

Porządek – to uczenie dziecka odkładania rzeczy na swoje miejsce, ale też tego, że wszystko ma swój czas.

 

Szczerość – to nauka mówienia prawdy.

 

Zabawa pewnie Cię zdziwiła 🙂 Jak to, to dziecko nie bawi się cały czas? A widzisz, okazuje się, że i zabawy warto nauczyć i jest na to konkretny czas. Jeśli nauczymy dziecka zabawy – w tym dzielenia się, współdziałania, cierpliwości przy jednej czynności, itp., to będzie mu łatwiej później się np. uczyć.

 

Nauka – tutaj okres sensytywny pokazuje, kiedy dziecko najchętniej się uczy. Niekoniecznie przedmiotów! Mój syn np. zgłębia budowę samolotów.

 

Hojność – dziecko uczy się dawania, patrzenia trochę dalej niż na czubek własnego noska.

 

Odpowiedzialność – piękna cecha, której nabywanie wiąże się m.in. z powierzaniem odpowiedzialności za konkretne obowiązki, czy rzeczy.

okresy sensytywne przykłady

Jak nauczyć dziecko czegoś w trakcie okresu sensytywnego?

Bądź wzorem. Możesz przekazać dziecku tylko te wartości, w które sama wierzysz.

I tylko te dobre nawyki, które realnie są Twoimi.

Pozwól mu naśladować. 

Twoje dziecko nauczy się patrząc na Ciebie i robiąc to, co Ty. Dlatego tak ważne jest bycie wzorem 🙂

Powtarzajcie.

Ostatnim, nie mniej ważnym elementem układanki, jest powtarzanie. Pokazuj jak coś robić. Twoje dziecko z radością będzie Cię naśladowało. I powtarzajcie ile wlezie.Podsumowując okresy sensytywne

 

 

To konkretny przedział czasowy, w którym łatwiej nauczysz dziecko np. jeździć na rowerze. Ono będzie gotowe, chętne, a Ty rozpoznasz ten moment i voila! Śmigacie razem przez las. 🙂

 

Bonus dla Ciebie - do pobrania infografika z listą wszystkich okresów sensytywnych!

Zapisz się do newslettera i pobierz infografikę za darmo!

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"