Jak uśpić noworodka?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
jak uśpić noworodka

Dlaczego tyle się mówi o tym spaniu dzieci? Czy to nie powinno być naturalne, zwłaszcza dla noworodka, który (podobno) tylko śpi i je? Skoro musimy spać, to dzieci po prostu powinny zasypiać same. Bez problemów. Tak jak jedzą.

A może teraz zaniepokojona zastanawiasz się: A tak nie jest? A co, jeśli noworodek nie śpi tyle, ile wszyscy zapowiadali? Czy to w ogóle możliwe?

 

Po porodzie prawie zawsze pojawia się od kogoś pytanie:  „A jak Maluszek śpi?”. Znasz to? I bez względu na to, jak bardzo niewinne wydaje Ci się ono teraz – potem krew Cię zaleje, kiedy będziesz je słyszała. Bo zaraz za pytaniem zaczynają się dobre rady. 

 

Żeby tylko dobre rady, sprawdzone przez pokolenia, dobre dla Ciebie i dla dziecka – to naprawdę byłoby super. Ale od początku.

 

Noworodek po porodzie – czego się spodziewać?

Już w szpitalu, kiedy obolałej po porodzie naturalnym lub cesarce, przyniosą Ci dziecko, możesz mieć taki „miodowy miesiąc” (lub tydzień). Ja tak miałam raz, przy drugim dziecku. 

 

Co mam na myśli, pisząc o „miodowym miesiącu”? Otóż to, że Twoje dziecko, bez żadnych wysiłków z Twojej strony, po prostu będzie spało. Słodko, długo i niewinnie. Aż się będziesz zastanawiała, czy aby oddycha. I czy wszystko z nim jest ok.

 

Desperacko zaczniesz szukać informacji o tym, czy trzeba budzić noworodka na karmienie (Twój pediatra Ci podpowie – zależy głównie od przybierania na wadze). I żałować, że czas tak pędzi, a ono śpi. Teraz uwaga – jeśli tak będzie, to jesteś w mniejszości. 

 

W większości przypadków, które znam, noworodek nie śpi po porodzie przez cały czas. Czasem pokarmu w piersiach nie ma za wiele, Ty denerwujesz się tym, czy jest głodne, czy mu dobrze, czy mu ciepło, czy się czuje zaopiekowane. Oprócz tego wszystko Cię boli (dobra, tu mówię o sobie).

 

I teraz uwaga – to jest NORMALNE. Tak właśnie to MOŻE (nie musi) wyglądać na początku. 

 

Jakkolwiek źle to teraz brzmi, dobrze, żebyś to wiedziała. Żebyś wiedziała, że tak może być. Żebyś się nie bała tego płaczu, niewyspania, bezradności i nieporadności. Wszystkiego, wszystkiego, absolutnie wszystkiego się nauczysz. Z czasem. 

 

Ale wracając do Ciebie i usypiania noworodka. Już wiesz, że w szpitalu masz dwa scenariusze. Albo będzie słodko i śpiąco, albo będzie trudno i nieśpiąco. Albo trochę tak, trochę tak – dobra, są też opcje pośrednie. 

 

W domu będzie trochę spokojniej, bo najprawdopodobniej pomoże Ci mąż/partner. Ty też będziesz bardziej zrelaksowana, a Twoje emocje wpływają na dziecko, więc odczujesz różnicę. Wyluzuj wtedy.

 

Jak zająć się noworodkiem i nie zapomnieć o sobie?

Nawet jeśli chodzisz swobodnie, czujesz, jak rozpiera Cię energia – wyluzuj. Odpoczywaj, przytulaj się z dzieckiem ile wlezie, leżcie obok siebie. Odpoczywaj. Daj sobie czas na regenerację po porodzie. I oswojenie z nową sytuacją. Naprawdę nie musisz pozmywać podłóg! I nie musisz zrobić obiadu. Nic nie musisz. Bądź obecna. 

 

Pierwsze 3 miesiące, oczywiście mniej więcej, to taki czas oswajania, tzw. czwarty trymestr. Maluch będzie prawdopodobnie dużo spał, raczej nieregularnie, raz tak, raz tak. Noworodek może budzić się w nocy na karmienie bardzo często.

 

Noworodek mało śpi – co robić?

1. Nie oczekuj, że będzie od razu przesypiał noce – to raczej się nie wydarzy. A jeśli się wydarzy, to zapytaj pediatry co zrobić. On naprawdę będzie lepiej wiedział, niż anonimowe dziewczyny z grup na Facebooku.

 

2. Unikaj grup dla mam na Facebooku. Dobrze Ci radzę. Może znajdziesz tam trochę przydatnych porad, ale zwykle to miejsce wzajemnych ocen. Unikaj, szkoda czasu. Chyba, że będziesz miała duży dystans. 

 

3. W trakcie tych 3 miesięcy po urodzeniu swojego Maluszka, możesz coś zrobić ze spaniem. Zacznij wprowadzać zdrowe nawyki związane ze snem, aby pomóc dziecku w regulowaniu jego zegara biologicznego. Sporo wskazówek znajdziesz w ebooku: Jak uśpić dziecko? >>>

 

Zatrzymaj się szczególnie przy ostatnim punkcie. Możesz zrobić naprawdę sporo rzeczy, żeby później oszczędzić sobie wielu zmartwień: usypiania noworodka przy piersi co pół godziny w nocy, zasypiania wieczorem z dzieckiem i wynikającej z tego frustracji, że znów nie miałaś czasu, żeby zrobić cokolwiek sama, czy noszenia godzinami płaczącego niemowlaka po to, żeby chwilę po odłożeniu się obudził i żebyś wszystko powtarzała od nowa. 

 

noworodek usypianie po porodzie

Jak uśpić noworodka – garść porad

Z noworodkiem po urodzeniu trudno mówić o jakiejś rutynie czy nawet ukształtowanym rytmie dobowym, ale możesz wprowadzić już pewne stałe elementy do Waszej codzienności. 

 

Zwracaj uwagę na oznaki senności i czas aktywności dziecka

Pamiętaj, że tak małe dzieci mają bardzo krótki czas aktywności między drzemkami – około 60-90 min. Staraj się więc nie przemęczać malucha i nie czekaj, aż minie ten czas, a on zacznie płakać, tylko zacznij usypiać noworodka trochę wcześniej. Często płacz jest późną oznaką zmęczenia, a chodzi o to, aby do takiej sytuacji nie dopuścić. Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpoznawać oznaki senności  przeczytasz o tym w ebooku.

 

Wprowadzaj małe rytuały przed snem

Chociaż nie powiemy u tak małego dziecka jeszcze o rutynie, starać się wdrażać pewne stałe punkty, które będą się powtarzać zawsze przed drzemką. Może to być np. wyciszenie dziecka, włączenie konkretnej kołysanki lub szumu, a następnie włożenie dziecka do śpiworka lub spowijanie go. 

 

Próbuj noworodka odkładać do łóżeczka jak najczęściej

Jeżeli marzy ci się w przyszłości samodzielne zasypianie dziecka, od początku pokaż mu, że łóżeczko jest bezpiecznym i miłym miejscem do snu. Odkładaj malucha tam jak najczęściej, nawet jeśli po kilkunastu minutach drzemki będzie się wybudzać. 

 

Oczywiście może to być momentami uciążliwe i pracochłonne, ale ta konsekwencja da dobre owoce w przyszłości. Próbuj na tyle, ile możesz, bez zbędnej presji. Jeśli będziesz widziała, że powoduje to tylko zbędną frustrację – odpuść i spróbuj za jakiś czas.

 

Pamiętaj o zasadach bezpiecznego snu noworodka

Jest to niezwykle ważne, aby w tym wszystkim pamiętać o najważniejszym – bezpieczeństwie snu noworodka:

 

1. Dziecko powinno spać samo w łóżeczku (nie w kokonie czy na kanapie lub łóżku rodziców).

 

2. W łóżeczku dziecka powinien być wyłącznie materac w prześcieradłem (bez zabawek, ochraniaczy na łóżko, pościeli, poduszek).

 

3. Na czas snu usuń karuzelę, baldachim czy inne akcesoria, które wiszą nad lub przy łóżeczku.

 

4. Dziecko powinno być ułożone do snu na plecach. 

 

5. Unikaj (w miarę swoich możliwości) zasypiania podczas karmienia dziecka na łóżku lub fotelu. 

 

Jeśli chcesz, możesz bezpłatnie pobrać checklistę bezpiecznego snu dziecka >>>

 

Przeczytaj artykuł: Jak uśpić niemowlę? 5 cennych rad dla rodziców, jeśli chcesz wiedzieć więcej o usypianiu starszych dzieci.

 

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jeszcze raz zachęcam Cię to przeczytania ebooka Jak uśpić dziecko? Znajdziesz tam mnóstwo informacji, jakie zmiany możesz wprowadzić, żeby pomóc dziecku dobrze spać od pierwszych dni życia. Ebook zebrał mnóstwo pozytywnych recenzji rodziców, którzy skorzystali ze wskazówek, a teraz cieszą się dobrej jakości snem. Mam nadzieję, że i Ty wkrótce dołączysz do grona wyspanych opiekunów. 

 

Dzięki za przeczytanie!

Słodkich snów,

 

Weronika

 

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"