Jak uśpić niemowlę? 5 cennych rad dla rodziców

Prawdopodobnie jesteś tutaj, ponieważ szukasz sposobu na uśpienie niemowlaka, który jest łatwiejszy i skuteczniejszy od Twoich dotychczasowych metod.

 

Być może robisz to z przezorności, a może już pojawiły się jakieś trudności z drzemkami i/lub nocnym snem. Sama często zastanawiam się, dlaczego tak jest, że te problemy z zasypianiem niemowlaka w ogóle się pojawiają.

Czy to wynik tego, że wcześniej, przed dziećmi, robiłyśmy co chciałyśmy i tak trudno nam się przestawić? Czy może po prostu opieka nad dzieckiem jest taka trudna i wymagająca?

 

Usypianie niemowlaka nie jest łatwe – daj sobie przestrzeń na różne emocje

Oczywiście tutaj muszę wspomnieć, że są takie szczęśliwe mamy, których dzieci zasypiają bez problemów i w nocy budzą się bardzo rzadko. Albo wcale. Jednak jest ich mało. Tych mam. I tych dzieci. To taki, wiecie, Święty Graal. 

Skupmy się na tym, co możesz zrobić, żeby Ci było łatwiej. Moją najważniejszą radę opisałam w poście: Pierwszy krok do łatwiejszego usypiania dziecka – i bardzo Cię zachęcam do jego przeczytania. 

 

Nastawienie do procesu zmian w obszarze usypiania niemowlaka jest bardzo ważne i często stanowi o sukcesie wszystkich działań. Mogą pojawić się trudniejsze momenty, dlatego niezwykle istotne będzie wsparcie dla Ciebie. Tak – dobrze przeczytałaś/eś – rodzic również potrzebuje zaopiekowania. 

 

W tym czasie zmian odpuść to, co możesz – większe porządki, przemeblowanie, nadgodziny w pracy zostaw na później. Potrzebujesz tej energii i cierpliwości dla swojego dziecka. Im spokojniejszy i bardziej opanowany rodzic, tym usypianie niemowlaka będzie łatwiejsze. Jeśli masz taką możliwość, pamiętaj również o zaangażowaniu drugiego rodzica lub innej bliskiej osoby. We dwoje raźniej!

 

Wprowadź wieczorne rytuały przed spaniem

Powtarzalność i przewidywalność to ważne elementy w początkowych etapach życia dziecka, dzięki którym czuje się ono bezpieczne, spokojniejsze. Funkcjonowanie w pewnym rytmie ułatwia również planowanie rodzinnego czasu, dlatego spróbuj wprowadzić kilka stałych punktów dnia, szczególnie wieczorem, podczas usypiania niemowlaka. 

 

Przykładowy wieczorny rytuał:

1. Kolacja i/lub wieczorne karmienie mlekiem (w zależności od wieku dziecka).

2. Kąpiel.

3. Mycie zębów.

4. Pielęgnacja ciała.

5. Czytanie książeczki.

6. Wspólne gaszenie światła i zasłanianie zasłon.

7. Buziak na dobranoc.

8. Włożenie niemowlaka do łóżeczka.

Plan drzemek i całego dnia ma wpływ na sen nocny

Dziecko to nie robot i z całą pewnością nie da się go zaprogramować, aby funkcjonowało co do minuty w pożądanym przez nas harmonogramie. Można jednak (oczywiście w miarę możliwości rodzica) – tak jak w przypadku wieczornej rutyny – mieć zaplanowane pewne stałe elementy, czyli np. spacery, posiłki i drzemki o podobnych porach. 

 

Wszystko to ma wpływ na sen nocny. Niemowlę nie chce spać, gdy np. jest przemęczone lub wręcz przeciwnie – ma zbyt dużo drzemek w ciągu dnia, czy są one o niewłaściwych porach lub trwają za długo. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby mieć plan dnia – szczególnie na początku zmian. 

 

Jeśli potrzebujesz konkretnych planów dnia na każdy miesiąc, to znajdziesz je zarówno w ebooku: Jak uśpić dziecko? (do 5 miesiąca włącznie), jak i w kursie online: Jak nauczyć dziecko spać? (od pierwszego miesiąca do 3 lat).  

 

Darmowy poradnik: 5 kroków do łatwiejszego usypiania niemowlaka 

W całym tym procesie pomoże Ci darmowy poradnik, który stworzyłam specjalnie dla rodziców rozpoczynających drogę do łatwiejszego usypiania dziecka. Co w nim znajdziesz? 

 

Poradnik zawiera m.in. takie informacje:

  • ile godzin powinno spać dziecko w danym wieku,
  • jak przygotować miejsce do snu niemowlaka,
  • jakie produkty w diecie niemowlaka mogą wpłynąć na poprawę jakości jego snu.

Kliknij: 5 kroków do łatwiejszego usypiania niemowlaka

Polecam Ci, pobierz poradnik i sprawdź, od czego możesz zacząć zmiany w usypianiu. I o co warto zadbać na początek. Możesz wydrukować go, by móc wygodnie zapisać odpowiedzi na pytania, które w nim zadałam. Pomogą Ci one w ułożeniu sennej układanki, niezwykle ważnej w całym procesie zmian związanych z usypianiem dziecka. 

 

Wybierz najlepszą metodę usypiania niemowlaka dla siebie

W sieci znajdziesz wiele poradników na ten temat, dlatego może to być z początku przytłaczająca ilość informacji. Wspomnę więc jedynie o tych, na które z nich natkniesz się najczęściej, a więcej przeczytasz w artykule o metodach usypiania niemowląt. Będą tam krótkie opisy każdej z nich, dzięki czemu szybko zorientujesz się, jaka jest najbliższa Tobie i Twojej rodzinie. 

 

Najpopularniejsze metody usypiania niemowlaka to:

  • metoda usypiania Searsa,
  • metoda Tracy Hogg,
  • metoda Ferbera (nazywana też metodą 3-5-7),
  • metody łagodne. 
 

Trzymam za Ciebie kciuki!


Słodkich snów,

Weronika

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się na Facebooku
Wyślij mi treść mailem
Podziel się na Linkdin
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Scroll to Top

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"