Jak uśpić niemowlę? 5 cennych rad dla rodziców

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
dziecko-sie-smieje

Prawdopodobnie jesteś tutaj, ponieważ szukasz sposobu na uśpienie niemowlaka, który jest łatwiejszy i skuteczniejszy od Twoich dotychczasowych metod.

 

Być może robisz to z przezorności, a może już pojawiły się jakieś trudności z drzemkami i/lub nocnym snem. Sama często zastanawiam się, dlaczego tak jest, że te problemy z zasypianiem niemowlaka w ogóle się pojawiają.

Czy to wynik tego, że wcześniej, przed dziećmi, robiłyśmy co chciałyśmy i tak trudno nam się przestawić? Czy może po prostu opieka nad dzieckiem jest taka trudna i wymagająca?

 

Usypianie niemowlaka nie jest łatwe – daj sobie przestrzeń na różne emocje

Oczywiście tutaj muszę wspomnieć, że są takie szczęśliwe mamy, których dzieci zasypiają bez problemów i w nocy budzą się bardzo rzadko. Albo wcale. Jednak jest ich mało. Tych mam. I tych dzieci. To taki, wiecie, Święty Graal. 

Skupmy się na tym, co możesz zrobić, żeby Ci było łatwiej. Moją najważniejszą radę opisałam w poście: Pierwszy krok do łatwiejszego usypiania dziecka – i bardzo Cię zachęcam do jego przeczytania. 

 

Nastawienie do procesu zmian w obszarze usypiania niemowlaka jest bardzo ważne i często stanowi o sukcesie wszystkich działań. Mogą pojawić się trudniejsze momenty, dlatego niezwykle istotne będzie wsparcie dla Ciebie. Tak – dobrze przeczytałaś/eś – rodzic również potrzebuje zaopiekowania. 

 

W tym czasie zmian odpuść to, co możesz – większe porządki, przemeblowanie, nadgodziny w pracy zostaw na później. Potrzebujesz tej energii i cierpliwości dla swojego dziecka. Im spokojniejszy i bardziej opanowany rodzic, tym usypianie niemowlaka będzie łatwiejsze. Jeśli masz taką możliwość, pamiętaj również o zaangażowaniu drugiego rodzica lub innej bliskiej osoby. We dwoje raźniej!

 

Wprowadź wieczorne rytuały przed spaniem

Powtarzalność i przewidywalność to ważne elementy w początkowych etapach życia dziecka, dzięki którym czuje się ono bezpieczne, spokojniejsze. Funkcjonowanie w pewnym rytmie ułatwia również planowanie rodzinnego czasu, dlatego spróbuj wprowadzić kilka stałych punktów dnia, szczególnie wieczorem, podczas usypiania niemowlaka. 

 

Przykładowy wieczorny rytuał:

1. Kolacja i/lub wieczorne karmienie mlekiem (w zależności od wieku dziecka).

2. Kąpiel.

3. Mycie zębów.

4. Pielęgnacja ciała.

5. Czytanie książeczki.

6. Wspólne gaszenie światła i zasłanianie zasłon.

7. Buziak na dobranoc.

8. Włożenie niemowlaka do łóżeczka.

Plan drzemek i całego dnia ma wpływ na sen nocny

Dziecko to nie robot i z całą pewnością nie da się go zaprogramować, aby funkcjonowało co do minuty w pożądanym przez nas harmonogramie. Można jednak (oczywiście w miarę możliwości rodzica) – tak jak w przypadku wieczornej rutyny – mieć zaplanowane pewne stałe elementy, czyli np. spacery, posiłki i drzemki o podobnych porach. 

 

Wszystko to ma wpływ na sen nocny. Niemowlę nie chce spać, gdy np. jest przemęczone lub wręcz przeciwnie – ma zbyt dużo drzemek w ciągu dnia, czy są one o niewłaściwych porach lub trwają za długo. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby mieć plan dnia – szczególnie na początku zmian. 

 

Jeśli potrzebujesz konkretnych planów dnia na każdy miesiąc, to znajdziesz je zarówno w ebooku: Jak uśpić dziecko? (do 5 miesiąca włącznie), jak i w kursie online: Jak nauczyć dziecko spać? (od pierwszego miesiąca do 3 lat).  

 

Darmowy poradnik: 5 kroków do łatwiejszego usypiania niemowlaka 

W całym tym procesie pomoże Ci darmowy poradnik, który stworzyłam specjalnie dla rodziców rozpoczynających drogę do łatwiejszego usypiania dziecka. Co w nim znajdziesz? 

 

Poradnik zawiera m.in. takie informacje:

  • ile godzin powinno spać dziecko w danym wieku,
  • jak przygotować miejsce do snu niemowlaka,
  • jakie produkty w diecie niemowlaka mogą wpłynąć na poprawę jakości jego snu.

Kliknij: 5 kroków do łatwiejszego usypiania niemowlaka

Polecam Ci, pobierz poradnik i sprawdź, od czego możesz zacząć zmiany w usypianiu. I o co warto zadbać na początek. Możesz wydrukować go, by móc wygodnie zapisać odpowiedzi na pytania, które w nim zadałam. Pomogą Ci one w ułożeniu sennej układanki, niezwykle ważnej w całym procesie zmian związanych z usypianiem dziecka. 

 

Wybierz najlepszą metodę usypiania niemowlaka dla siebie

W sieci znajdziesz wiele poradników na ten temat, dlatego może to być z początku przytłaczająca ilość informacji. Wspomnę więc jedynie o tych, na które z nich natkniesz się najczęściej, a więcej przeczytasz w artykule o metodach usypiania niemowląt. Będą tam krótkie opisy każdej z nich, dzięki czemu szybko zorientujesz się, jaka jest najbliższa Tobie i Twojej rodzinie. 

 

Najpopularniejsze metody usypiania niemowlaka to:

  • metoda usypiania Searsa,
  • metoda Tracy Hogg,
  • metoda Ferbera (nazywana też metodą 3-5-7),
  • metody łagodne. 
 

Trzymam za Ciebie kciuki!


Słodkich snów,

Weronika

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"