Do kiedy dziecko ma drzemki?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
do kiedy dziecko ma drzemki

Z artykułu dowiesz się:

 

 • ile drzemek ma noworodek,
 • ile drzemek ma 4-miesięczne niemowlę,
 • ile drzemek ma 6-miesięczne dziecko,
 • ile drzemek ma roczne dziecko,
 • jak przejść na jedną drzemkę,
 • ile powinna trwać drzemka niemowlaka,
 • do kiedy dziecko ma drzemki.

 

Ile powinna trwać drzemka dziecka? Czemu jest taka ważna?

Podczas snu dziecko nie tylko odpoczywa i się regeneruje, ale również następuje regulacja emocji. Mamy do czynienia więc z regeneracją zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Bardzo często jest zresztą tak, że maluch po drzemce wstaje uśmiechnięty i gotowy do nowych wrażeń. Dzieje się tak również dlatego, że na podstawie zdobytych doświadczeń stworzyły się nowe połączenia nerwowe i maluch pewne sprawy rozumie już lepiej, niż przed drzemką.

 

Ile powinna trwać drzemka dziecka? Tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Minimalny czas, kiedy uznajemy, że drzemka jest regeneracyjna, to około 45-60 min. Maksymalny czas jednej drzemki to mniej więcej 3h. Przy czym tutaj należy zwracać uwagę na okna aktywności, wiek dziecka, harmonogram dnia, aby określić, czy drzemka jest wystarczająco długa. 

 

Przykładowo:

 

Roczne dziecko, które śpi 3h w godzinach 12-15 jest w porządku. 

 

Jeśli to samo dziecko ma drzemkę 1h o godzinie 11, a potem zasypia na drzemkę o godzinie 16 i śpi do godziny 18, może mieć już zaburzony sen nocny. Właśnie dlatego należy tę kwestię rozpatrywać indywidualnie.

Ile drzemek ma noworodek?

Pierwsze miesiące życia (tzw. czwarty trymestr) to czas, kiedy noworodek jeszcze nie ma uregulowanego rytmu dobowego. Często zdarza się więc, że maluch przesypia dużą część dnia, a jego okno aktywności wynosi zaledwie 30 minut. W związku z tym noworodek może spać nawet do 20 godzin na dobę. Oczywiście u niektórych dzieci będzie to 16 godzin, ponieważ – jak wiemy – każde dziecko jest inne. 

 

Wydaje się to być oczywiste, jednak wielokrotnie spotkałam się już na forach internetowych, grupach mamowych z porównywaniem swoich dzieci – nawet w kwestii długości snu. Pierwsze 3 miesiące noworodka są jednak tak dużą zmianą i totalnym kołowrotkiem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców (mamy szczególnie), że takie porównywanie nie przyniesie niczego dobrego.

 

Jeśli niepokoi Was, że noworodek śpi ciągiem więcej niż 3-4h w dzień lub wręcz przeciwnie – śpi bardzo mało, pręży się, wygina, dużo ulewa, skonsultujcie się z pediatrą. Odradzam wszelkiego rodzaju „ekspertów” z grup i forów internetowych. 

 

Przykładowe plany dnia dla noworodka od 0 do 5 miesiąca życia znajdziesz w ebooku (z wersją A zawierającą więcej drzemek i wersją B dla maluchów śpiących mniej). Jeśli będziecie potrzebować planów dnia aż do 3 roku życia – to znajdziecie je w kursie online. Wszystkie sprawdzone i gotowe do wprowadzenia u Was.

 

Sprawdź artykuł: Metoda 5S wyciszania dziecka według H.Karpa – jak uspokoić noworodka? 

Ile drzemek ma 4-miesięczne dziecko?

W tym wieku zaczyna się powoli regulować rytm dobowy dziecka, czyli zaczyna dostrzegać różnicę pomiędzy dniem a nocą. W związku z tym okno aktywności, czyli czas, w którym maluch nie śpi, stopniowo się wydłuża. Dzieci 4-miesięczne mają więc najczęściej 3 lub 4 drzemki (jedna z nich jest krótka, tzw. kocia drzemka).

Ile drzemek ma 6-miesięczne dziecko?

Półroczne niemowlę przesypia mniej więcej 14-15 godzin na dobę, więc zwykle mniej więcej w tym wieku dziecko rezygnuje z jednej drzemki. W zależności od tego, ile miało ich wcześniej, będą to zatem 2-3 drzemki w ciągu dnia. Kolejna duża zmiana pojawia się około roku. Wtedy też część dzieci idzie do żłobka, gdzie zwykle jest jedna dłuższa drzemka w środku dnia. 

Ile drzemek ma roczne dziecko? Ile śpi roczne dziecko?

Roczne dziecko najczęściej ma 2 drzemki w ciągu dnia (druga wtedy jest krótsza). Dzięki temu jest wystarczająco wyspane i pełne energii, aby chętnie uczestniczyć we wszelkiego typu aktywnościach, a na noc zasypia spokojnie. Część dzieci w tym wieku będzie spędzać czas w żłobku czy innych placówkach, w związku z czym pojawia się potrzeba przejścia na 1 drzemkę w ciągu dnia – najczęściej odbywa się ona o godzinie 12. Co wtedy?

 

Jeśli maluch był przyzwyczajony do dwóch drzemek, które były np. o godzinie 10 i 14, warto stopniowo przesuwać tę pierwszą tak, aby w końcu dojść do godziny 12 – każdego dnia kładź więc dziecko 10 minut później. 

 

W żłobku jest zazwyczaj dużo wrażeń, aktywności, zajęć, więc po udanym procesie adaptacji maluch przyzwyczai się do tej zmiany. Będzie też zmęczony po przyjściu do domu. Co wtedy? Kłaść dziecko na popołudniową drzemkę czy nie?

 

Przejście na jedną drzemkę – dwa sposoby:

 

 • Po odebraniu dziecka ze żłobka zróbcie tzw. ciche zabawy, czytanie książeczki, odpoczynek – dzięki temu maluch wyciszy się i nieco zregeneruje po całym dniu wrażeń. Jeśli uśnie, nie pozwól spać maluchowi dłużej niż 20 minut (wiem, znam ten ból serca wybudzania malucha z drzemki). Dużo ważniejszy jest sen nocny, dlatego na nim nam najbardziej zależy.
 • Połóż dziecko wieczorem wcześniej niż zwykle (może to być nawet 18:30 – choć nie wcześniej). To mit, że zmęczone dziecko będzie lepiej spać – wręcz przeciwnie. Może być zupełnie odwrotnie. Właśnie dlatego przez jakiś czas, zwłaszcza gdy roczniak jest w procesie adaptacji żłobkowej, kłaść go trochę wcześniej. Jest to dla wielu rodziców jeden z trudniejszych momentów przejścia na jedną drzemkę, ale zapewniam – to wszystko się z czasem ustabilizuje. 

 

Przeczytaj także artykuł: Jak wydłużyć drzemki niemowlaka?

 

Oznaki, że dziecko samo rezygnuje z drzemki:

 

 • nie jest zmęczone o zwyczajowej porze drzemki,
 • ma trudności z zaśnięciem,
 • sen nocny jest krótszy niż zwykle,
 • dużo dłużej zasypia na noc,
 • wyraźnie odmawia drzemki i trwa to dłużej niż kilka dni.

 

Warto zwrócić uwagę na ostatni punkt, ponieważ (szczególnie w pierwszym roku życia) pojawia się wiele skoków rozwojowych. Wtedy u dziecka mogą pojawić się przejściowe (!) problemy ze snem (zarówno nocnym, jak i z drzemkami). Ważne więc, aby mieć to na uwadze podczas zmiany harmonogramu dnia.

Ile powinna trwać drzemka niemowlaka?

Nie ma na to jednej, jasnej odpowiedzi (niestety). Przyjmuje się, że minimum 1h drzemki wystarcza, aby dziecko wstało wypoczęte i zregenerowane. Jeśli wybudzi się z niej wcześniej, warto jeszcze spróbować przedłużyć ten czas odpoczynku. Oczywiście są i takie dzieci, które śpią 2-3 godziny w ciągu jednej drzemki i to również jest jak najbardziej ok. O ile oczywiście nie jest to o godzinie 17 😉

Do kiedy dziecko ma drzemki?

Najdłużej jak się da. Nie tylko z punktu widzenia rodzica, który sam może w tym czasie odpocząć lub pracować, ale przede wszystkim dla dziecka. Najlepiej, gdy dziecko ma drzemki do około 4 roku życia. Jeśli jest to dłużej, świetnie! Jeśli krócej – próbujmy, choć nie za wszelką cenę, zachęcać malucha do takiego odpoczynku w ciągu dnia.

 

Oczywiście nic na siłę – Wy znacie najlepiej swoje dzieci, więc najlepiej będziecie wiedzieć, w którym momencie odpuścić. A jeśli potrzebujecie małego wsparcia w tym procesie, zachęcam Was do mojego kursu online o śnie dziecka, w którym wszelkie kwestie drzemek zostały bardzo dokładnie wyjaśnione 🙂

 

Ściskam, 

Weronika

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"