Dziecko budzi się z płaczem – co robić?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
śpiące dziecko

Kiedy dziecko budzi się z płaczem, zazwyczaj to dość stresująca sytuacja dla rodziców, zwłaszcza w okresie noworodkowym i niemowlęcym, gdy wszystko jest nowe, a opieka nad maluchem stanowi niemałe wyzwanie. Co zrobić, gdy Twój szkrab budzi się z płaczem? 

Dlaczego dziecko budzi się z płaczem?

Istnieje wiele przyczyn, przez które noworodek czy niemowlak, a może i nawet starsze dziecko, budzi się z płaczem:

 

– głód, 

– hałas,

– zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura otoczenia,

– uwierające ubranie, 

– chęć przytulenia przez rodzica, 

– kolki, ząbkowanie, infekcja,

– mokra pielucha

– lęki nocne u starszych dzieci. 

 

Tych powodów może być znacznie więcej, a im dziecko młodsze, tym trudniej jest znaleźć szybko przyczynę, ponieważ noworodek czy niemowlak jeszcze nie są w stanie powiedzieć, co się z nimi dzieje. Na szczęście zwykle dość szybko udaje się rodzicom znaleźć przyczynę pobudki metodą prób i błędów 😉

Co zrobić, jeśli dziecko budzi się z płaczem w nocy?

Jeśli maluch ma suchą pieluszkę, zazwyczaj kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy dziecko jest głodne. Kiedy to nie pomaga, kolejny krok to uspokojenie dziecka głosem czy dotykiem, bujaniem. Pamiętajmy, że nieco starsze dzieci (od ok. 4 miesiąca życia), które są nauczone samodzielnego zasypiania, budzą się w nocy rzadziej, a powrót do snu jest dla nich łatwiejszy. 

 

Zainteresowana/y tematem? Sprawdź mój kurs online o usypianiu dzieci, w którym znajdziesz wiele wskazówek i sposobów, jak sprawdzić, by Twoja pociecha lepiej spała.

Jak ubrać dziecko do snu?

Kiedy wykluczymy już te najczęstsze przyczyny pobudek (mokry pampers, głód, infekcja, problemy z brzuszkiem), warto zastanowić się, czy na pewno odpowiednio ubieramy nasze dziecko do snu. 

 

Przede wszystkim w pomieszczeniu powinno być około 18-20 stopni Celsjusza. W Polsce często zdarza się, że rodzice (mając oczywiście dobre intencje) przegrzewają dzieci, ubierając je w zbyt wiele warstw. Warto wtedy zadać sobie pytanie: Czy dobrze śpi mi się, gdy jest mi zbyt gorąco?

 

Skoro już podstawy mamy za sobą, czas na przykładowe ubranie dziecka do spania. Latem, gdy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie, a w mieszkaniach i domach bywa bardzo ciepło, wystarczą cienkie body lub nawet sam pampers do spania. W przypadku noworodków i dzieci urodzonych przedwcześnie, gdy jeszcze są kłopoty z termoregulacją, może to być pajacyk. 

 

Sugeruję, aby (orientacyjnie), gdy temperatura w pomieszczeniu obniża się o każde 2-3 stopnie, dodawać „pół ubranka”. Co to znaczy? Jeśli punktem wyjścia jest lato i cienki bodziak, to w przypadku temperatury 22-23 stopni dodać cienki śpiworek. Gdy temperatura będzie jeszcze niższa, ubierz dziecko w pajacyk z długimi rękawkami. Jeśli będzie około 18 stopni, pod pajacykiem może znaleźć się body. Te moje wskazówki są bardzo ramowe, co oznacza, że Twój niemowlak może świetnie spać w chłodnym pokoju w samym pajacu i tak też będzie dobrze. 

 

Zawsze pamiętaj, aby sprawdzać, czy dziecku nie jest za zimno lub za ciepło na jego karku. Jak wspomniałam, każdy maluch jest inny, więc to, czy dany strój sprawdzi się do spania, jest sprawą bardzo indywidualną. Ważne, żebyś miał/a świadomość, że nawet ubiór dziecka do spania ma znaczenie w kontekście jego pobudek i płaczu. 

Co zrobić, gdy dziecko budzi się z płaczem po drzemce?

Wiem, jak to zabrzmi, ale napiszę to po raz kolejny – dzieci są różne. Jedne budzą się uśmiechnięte i wyspane, inne komunikują swoją pobudkę w sposób bardzo wyraźny. Być może Twój maluch jest właśnie tym drugim typem. Może się to oczywiście zmienić, więc głowa do góry!

 

Czasem jednak bywa, że dziecko budzi się z płaczem z dokładnie takich samych powodów, jakie wymieniłam przy śnie nocnym. 

 

Może być też tak, że przechodzi z jednego cyklu do drugiego, a jego warunki są inne niż podczas zasypiania, czyli np. nie ma już bujającej na rękach mamy czy śpiewającego kołysankę taty. I tu znów powtórzę – dzieci z umiejętnością samodzielnego zasypiania zazwyczaj również mają nieprzerwane niczym drzemki. 

 

W przypadku noworodków i dzieci podczas tzw. czwartego trymestru oczywiście drzemki nie będą regularne, więc mogą zdarzać się częściej sytuacje nagłego wybudzenia się maluszka z płaczem. Warto też pamiętać o odruchu Moro, który zanika około 4 miesiąca życia dziecka – czasem może być tak silny, że obudzi smacznie śpiącego noworodka. Niektóre z najmłodszych dzieci do spokojnego snu będą potrzebowały więc specjalnego otulacza, który trzyma rączki blisko ciała.

 

Skoki rozwojowe – częsta przyczyna pobudek z płaczem

Ach te skoki rozwojowe! W pierwszych miesiącach życia pojawiają się one wyjątkowo często i świadczą o ogromnych zmianach, jakich doświadcza Twój maluch. 

 

Skok rozwojowy może objawiać się m.in.:

 

– drażliwość dziecka, 

– płaczliwość, 

– niespokojny sen, 

– trudności w zasypianiu dziecka, 

– pojawiają się problemy z apetytem. 

 

Taki skok rozwojowy może potrwać do kilku tygodni i wydaje się, że to wieczność, ale właśnie potem pojawia się nagle jakaś nowa umiejętność u naszego szkraba. Warto wiedzieć o tym zjawisku, ponieważ rodzice często są zdziwieni, gdy ich spokojnie, uśmiechnięte dotychczas dziecko nagle przestaje jeść, spać i jest marudne, a infekcję wykluczono. 

 

O skokach rozwojowych pisałam również tutaj.

Dziecko budzi się z płaczem, kiedy jest przebodźcowane

Pamiętaj, że układ nerwowy dziecka jest bardzo delikatny, w związku z czym nawet pozornie niewielkie wydarzenia mogą mieć wpływ na jego funkcjonowanie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Byliście u teściów, gdzie bardzo dużo się działo? A może byliście w ruchliwym centrum miasta i weszliście do głośnej restauracji? Wszystkie takie sytuacje mogą spowodować, że niemowlę będzie miało trudności z zaśnięciem lub będzie się przebudzać w nocy.

 

Czy to znaczy, że rodzice muszą rezygnować z kontaktu z ludźmi i zamknąć się w czterech ścianach? Oczywiście, że nie! Są dzieci, które świetnie funkcjonują, nawet po dniu pełnym wrażeń, inne z kolei będą mniej lub bardziej odreagowywać to, np. w nocy. 

 

Dobrze jest rozłożyć zaplanowane atrakcje, wizyty gości w czasie, aby nie odbywały się one np. jednego dnia. Jeśli już jesteście całą rodziną w jakimś głośnym miejscu, znajdź moment, aby na jakiś czas pójść z dzieckiem w bardziej ustronny kącik, gdzie jest ciszej. 

 

Nie bój się też stawiania granic. Po urodzeniu dziecka często najbliższa rodzina jak najszybciej chce poznać nowego członka familii, co może stanowić źródło stresu zarówno dla Ciebie, jak i malucha. Ważny jest Wasz komfort, dlatego w stanowczy, ale uprzejmy sposób mów, czego potrzebujesz. Jeśli ciocia poczeka kilka dni dłużej na wizytę, wszystko będzie dobrze. Ta zasada dotyczy również starszych dzieci – maraton spotkań z najbliższymi może mieć również wpływ na przebodźcowanie starszaków.

Przemęczone dziecko nie śpi lepiej

To jeden z największych rodzicielskich mitów na temat wychowania dzieci. Przemęczone dziecko nie śpi lepiej. Ba! Może mieć ogromne problemy z zaśnięciem i wybudzać się w nocy, także z płaczem. Śmiało mogę powiedzieć: Sen rodzi sen! 

 

To oznacza, że regularne drzemki (u niemowląt 3-4 miesięcznych) i stała pora zasypiania na noc są ogromnie ważne, jeśli chcemy, by maluch dobrze spał. Nie trzeba więc, mówiąc potocznie, „przeciągać dziecka”, aby dłużej pospało, bo zbliża się weekend. Może to mieć wręcz odwrotny skutek i pobudkę o 5 rano. 

Lęki nocne u starszych dzieci

Jednym z powodów, przez które dziecko budzi się z płaczem, mogą być lęki nocne. Dotyczą one nieco starszych maluchów, mniej więcej od 2. roku życia i dotyczą kilku procent dzieci. Oznacza to więc, że może Twojego malucha ominie ten etap, jednak dobrze wiedzieć, że istnieje takie zjawisko.

 

Jak mogą objawiać się lęki nocne u dzieci? 

 

– dziecko może wybudzić się z płaczem i nagle usiąść na łóżku, 

– może być zdenerwowane, 

– szybko oddychać podczas epizodu. 

Zazwyczaj lęki nocne u dzieci pojawiają się do kilku godzin po zaśnięciu i trwają kilka, kilkanaście minut, w niektórych przypadkach dłużej. Potem dziecko ponownie zasypia i zazwyczaj rano nie pamięta o zajściu.

 

Przeczytaj artykuł: Jak odłożyć dziecko do łóżeczka, żeby się nie obudziło?

 

Co zrobić, gdy pojawi się epizod lęku nocnego u dziecka? Zadbaj o jego bezpieczeństwo. Podczas lęków nocnych dziecko płacze przez sen i może nie reagować na próby uspokojenia. 

 

Jak zapobiegać lękom nocnym u dzieci? Ważna jest tutaj higiena snu, rytuały przedsenne, rutyna o których często piszę w postach na blogu. Na spokojny sen dziecka składa się wiele elementów, o czym warto pamiętać.

 

Jeśli zauważasz, że lęki nocne czy pobudki z płaczem pojawiają się u dziecka bardzo często, skonsultuj się z lekarzem, aby wyjaśnić swoje wątpliwości.

 

 

Słodkich snów, 

Weronika

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"