Jak odłożyć dziecko do łóżeczka, żeby się nie obudziło?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
jak odłożyć dziecko do łóżeczka

Udało Ci się uśpić niemowlaka na rękach i w końcu możesz cieszyć się chwilą czasu dla siebie. Zaraz, zaraz… Tylko jeszcze trzeba odłożyć dziecko do łóżeczka, ale tak, by się nie obudziło. Próbujesz różnych sposobów, pozycji, gimnastyki, ale maluch ciągle się budzi. Jak to zrobić?

Kiedy odłożyć dziecko do łóżeczka?

W którym momencie niemowlak będzie już miał na tyle głęboki sen, że się nie obudzi po odłożeniu go? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy najpierw sięgnąć do wiedzy o fazach snu niemowląt. Człowiek ma dwie fazy snu:

 

– REM – sen aktywny (tutaj pojawiają się marzenia senne, występują ruchy gałek ocznych, ruchy kończyn),

– nREM – sen spokojny (brak ruchu gałek ocznych, organizm przygotowuje się do snu głębokiego).

 

Fazy te występują zarówno u dorosłych, jak i u dzieci – różnią się jedynie czasem trwania. U dzieci są one znacznie krótsze niż u nas, w związku z czym cykli snu też jest więcej. Dodatkowo warto pamiętać, że z wiekiem wydłuża się czas snu głębokiego. Dlatego dzieci starsze zazwyczaj śpią lepiej i mają mniej pobudek. 

 

Kiedy więc odłożyć dziecko do łóżeczka? Najbezpieczniej zrobić to, gdy niemowlę jest już w fazie snu głębokiego, co następuje po różnym czasie w zależności od wieku. Będzie to około 20 minut od zaśnięcia. 

 

Przeczytaj też wpis: https://zasypiamy.pl/konsultantka-snu-czym-sie-zajmuje/

Dlaczego dziecko po odłożeniu się budzi?

Oprócz tego, że jest odkładane za wcześnie i nie zdążyło jeszcze przejść do głębokiego snu, może być jeszcze jeden powód. Jeśli z kolei nosisz na rękach malucha, który zasnął już 40-50 minut temu i dopiero wtedy próbujesz go odłożyć, prawdopodobnie wtedy będzie przechodził do kolejnego cyklu snu. 

 

W tym momencie automatycznie organizm kontroluje, czy warunki się zmieniły, czy może nie jest głodny, czy temperatura otoczenia jest dla niego optymalna itd. Jeśli więc zorientuje się, że nagle z ciepłych ramion rodzica ląduje w łóżeczku, wybudza się podczas próby odłożenia go i głośno daje znać, że coś się zmieniło.

Jak odłożyć dziecko do łóżeczka?

 Skoro wiemy już kiedy odłożyć niemowlę i dlaczego może się łatwo obudzić, warto popracować nad techniką. Większość rodziców, zwłaszcza najmłodszych dzieci, usypia dzieci w tzw. pozycji fasolki, czyli poziomo. To pozycja bezpieczna i polecana przez fizjoterapeutów, sprawdza się szczególnie dla najmłodszych noworodków i niemowląt. 

 

Odkładanie dziecka z pozycji fasolki:

 

 1. Powoli (!) zbliż się do łóżeczka/dostawki.
 2. Bardzo wolno rozpocznij odkładanie dziecka, nie nachylając się, lecz obniżając całą swoją pozycję. 
 3. Spróbuj zrobić to tak, aby podczas odkładania do łóżeczka, całe ciało malucha dotykało materaca, a nie pojedyncze części ciała. 
 4. Ostrożnie wyjmij dłonie spod dziecka. 
 5. Jeśli usypiasz dodatkowo śpiewając lub szumiąc, nie przerywaj tego w momencie odkładania, kontynuuj jeszcze przez chwilę. 

 

RADA! Jeśli masz taką możliwość, poproś partnera/partnerkę o delikatne nagrzanie materaca łóżeczka (oczywiście nie dotyczy to upałów). Mniejsza różnica temperatur (ramiona mamy kontra chłodny materac) sprawi, że odłożysz dziecko z sukcesem. 

 

RADA! Spróbuj przykryć dziecko na chwilę po odłożeniu np. pieluszką z Twoim zapachem. Pamiętaj, aby przy wychodzeniu z pokoju ją delikatnie wyjąć, aby zostawić malucha w bezpiecznym miejscu do snu

 

Jeśli Twoje dziecko jest starsze i nie musisz nosić go w pozycji fasolki, łatwiejszą metodą na odłożenie niemowlaka do łóżeczka jest robienie to z pozycji pionowej. 

 

 1. Stojąc z dzieckiem ułożonym w pozycji pionowej połóż swoją dłoń na jego tylnej części głowy.
 2. Drugą ręką podtrzymuj ciało dziecka pod pupą. 
 3. Obniżaj się stopniowo (w miarę możliwości), kontynuując bujanie – jeśli właśnie tak usypiasz – a dopiero potem rozpocznij odkładanie dziecka do łóżeczka. 
 4. Tak jak w poprzednim przypadku, staraj się zrobić to tak, aby jak największa powierzchnia ciała malucha dotykała materaca w momencie wkładania malucha do łóżeczka – możesz również odłożyć dziecko bokiem. 
 5. Ostrożnie wyjmij dłonie spod ciała dziecka. 
 6. Kontynuuj szuszanie, śpiewanie do momentu wyjścia z pokoju dziecka. 

Dlaczego nie umiem odłożyć dziecka do łóżeczka?

Tak jak już wspominałam, powodów może być kilka:

 

 1. Dziecko jest w płytkiej fazie snu. 
 2. Przechodzi z jednego cyklu snu do drugiego. 
 3. Odkładasz malucha do łóżeczka zbyt gwałtownie. 
 4. W pokoju jest zbyt jasno i dziecko łatwo się wybudzi.
 5. Nie sprzyjają czynniki zewnętrzne, np. hałasująca śmierciarka pod blokiem.

Nie mam już siły na usypianie dziecka i odkładanie go – co robić?

Jeśli jesteś zmęczona/y codziennym usypianiem dziecka na rękach i kombinowaniem, jak je odłożyć do łóżeczka, aby się nie obudziło, spróbuj nauki samodzielnego zasypiania. 

 

Sprawdź kurs online: Jak nauczyć dziecko spać?

 

Kiedy dziecko nie potrzebuje tak dużo pomocy ze strony rodzica, aby usnąć (tzn. nie trzeba go bujać, nosić, śpiewać itd.), nie tylko cały proces trwa krócej, ale taki maluch ma również mniej pobudek w nocy. Przechodząc z jednego cyklu do drugiego, nawet gdy coś je wybudzi, częściej powróci do snu samodzielnie, ponieważ budzi się w takich samych warunkach, w jakich zasypiał. 

 

Według mnie warto więc stopniowo wprowadzać naukę samodzielnego zasypiania, ponieważ ułatwia ona funkcjonowanie całej rodziny, szczególnie gdy dziecko jest coraz starsze, a nadal zasypia np. wyłącznie na rękach, podczas gdy rodzic jest po prostu tym zmęczony. 

 

Pamiętaj, chcesz jak najlepiej dla swojego maleństwa, ale Ty też jesteś ważna/y! Nauka samodzielnego zasypiania może odbywać się w sposób spokojny, zgodny z Waszymi wartościami, bez wypłakiwania. Z doświadczenia wiem, że rodzice, którzy zrobili ten pierwszy krok, żałują jednego – że zrobili to tak późno 😉 

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zostań na moim blogu, gdzie znajdziesz więcej artykułów o samodzielnym zasypianiu dziecka. Zajrzyj też na mój Instag ram, gdzie dzielę się swoją wiedzą w postach i relacjach.

 

 

Ściskam,

Weronika

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"