Konsultantka snu dziecka – czym się zajmuje i jak pomaga rodzinie?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
konsultantka snu dziecka

Z artykułu dowiesz się:

 

 • kim jest konsultantka snu dziecka,
 • jakie są metody pracy konsultantek snu dziecka,
 • skąd wiadomo, że trzeba skonsultować się z trenerem snu,
 • jakie są opinie o konsultantkach snu dziecka,
 • jak wybrać najlepszą konsultantkę,
 • ile kosztuje praca z konsultantką snu dziecka,
 • czy nauka samodzielnego zasypiania zawsze wiąże się z płaczem.
 

Kim jest konsultantka snu dziecka?

Konsultantka snu dziecka (inaczej również doradca snu dziecka, trener snu – choć tego określenia sama bardzo nie lubię) to osoba, która pomaga w znalezieniu źródła problemów dziecka ze snem, by na kolejnym etapie współpracy wspierać rodziców w ich rozwiązaniu. 

 

Może doradzać zarówno w kwestiach nauki samodzielnego zasypiania dziecka, jak i kłopotów z częstymi pobudkami dziecka, wprowadzeniem odpowiedniej higieny snu, rytuałów, harmonogramu dnia czy drzemek. Konsultantka snu przekazuje także swoją wiedzę dotyczącą bezpiecznego snu dziecka oraz odpowiednich do tego warunków.  Ja współpracuję również z pediatrą, dietetykiem i psychologiem dziecięcym, więc opieram swoje konsultacje o szerokie spektrum wiedzy z różnych dziedzin.

 

W Polsce zawód konsultantki snu dziecka istnieje od niedawna i dopiero zyskuje popularność, dlatego osoby wykonujące tę profesję mogą mieć zróżnicowane kompetencje w tym zakresie. Część trenerów snu wybiera amerykańskie kursy (organizowane np. przez Family Sleep Institute, które to jest organizacją założoną przez inne konsultantki lub Gentle Sleep Coach założoną przez konsultantkę i autorkę książki o usypianiu), a inni dokształcają się we własnym zakresie, dopasowując techniki z różnych metod do swoich preferencji i doświadczeń.   

Jakie są metody pracy konsultantek snu dziecka?

Jak już wspomniałam, każda konsultantka może pracować z pomocą innej metody. Więcej o nich przeczytasz w artykule o metodach usypiania niemowląt.

 

Istnieją metody łagodne, które wykluczają wypłakiwanie dziecka. Zakładają reagowanie na potrzeby malucha, zapewnianie mu bliskości i stopniowe zmiany. W  swojej pracy korzystam właśnie z takiego podejścia. Jest mi zdecydowanie najbliższe, a wychodzę z założenia, że polecam tylko te metody, które zastosowałabym na swoim własnym dziecku (a mam ich czwórkę).

 

Warto wspomnieć również o metodach ferberyzujących (od Richarda Ferbera, zwolennika wypłakiwania dzieci). Chodzi w nich zazwyczaj o odkładanie dziecka do łóżeczka, wychodzenie z pokoju i wracanie w określonych odstępach czasu. Oczywiście to w wielkim skrócie, ponieważ bez względu na to, jaka metoda jest stosowana przez trenera snu, działania zazwyczaj poprzedza obszerny wywiad z rodzicami, rozmowa, ustalenie odpowiedniego rytmu dnia itd.

 

Nie ma lepszych i gorszych metod – wszystko zależy od danej rodziny i rodzaju problemu ze snem dziecka, sił i możliwości rodziców, podejścia do wychowania i do usypiania. 

Skąd wiadomo, że warto skonsultować się z trenerem snu?

Warto rozważyć rozmowę z konsultantką snu dziecka, jeśli :

 

 • Twoje dziecko ma bardzo dużo nocnych pobudek (a ma powyżej 4 miesięcy),
 • usypianie niemowlaka trwa bardzo długo, 
 • jesteś jedyną osobą, która może uśpić dziecko, a chcesz, żeby było inaczej, 
 • niemowlę nie chce zasypiać na drzemki, 
 • drzemki dziecka są nieregularne, 
 • dziecko zasypia wyłącznie przy piersi / butelce, 
 • chcesz spróbować nauki samodzielnego zasypiania, a nie wiesz od czego zacząć. 

 

Z doświadczenia wiem, że często rodzice decydują się na współpracę lub kurs online w momencie, gdy doświadczają totalnej deprywacji snu, a wtedy trudniej o cierpliwość i konsekwencję, które są podstawą zmian. Warto więc wziąć pod uwagę pomoc konsultantki snu, gdy sytuacja nie doprowadza jednak do skrajnego wyczerpania rodziców. Dzięki wczesnej interwencji może wystarczyć nawet pojedyncza konsultacja, by zobaczyć efekty. Można również zacząć od budowania zdrowych sennych nawyków już od urodzenia – np. z moim ebookiem.

 

Rodzic może również pracować samodzielnie, np. z kursem online o śnie dziecka. Wszystkie kursantki mają możliwość zadawania pytań. 

Konsultantka snu dziecka – opinie rodziców

Pracując od wielu lat z rodzicami oraz czytając opinie na temat mojego kursu online i ebooka wiem, że realnie pomagam rodzinom lepiej funkcjonować. Kiedy dziecko dobrze śpi, wszyscy domownicy są również w lepszych nastrojach. Również rodzice są bardziej wypoczęci, zregenerowani, okrywają możliwości innego spędzania wolnych wieczorów.  Deprywacja snu ma ogromny wpływ na samopoczucie, ale również zdrowie fizyczne – pamiętajmy o tym.

 

W internecie natrafimy jednak również na opinie osób, które twierdzą, że rodzicielstwo (a szczególnie macierzyństwo) to wręcz synonim braku snu. Nie zgadzam się z tym przekonaniem i głęboko wierzę, że nie musi tak być. Właśnie w tym widzę sens mojej pracy i swego rodzaju misję.

 

Na szczęście większość osób, która skorzystała z pomocy konsultantek snu dziecka chwali sobie tę współpracę – najbardziej lubię, gdy dostaję pełne radości wiadomości od rodziców po ich pierwszej przespanej nocy. Wtedy zauważają, że mogli skorzystać z kursu online i usług doradcy snu dużo wcześniej. 

 

Najczęściej negatywne opinie o konsultantkach snu wynikają z:

 

 • braku dobrej komunikacji między rodzicem a konsultantką, 
 • brakiem konsekwencji w działaniu, zwłaszcza przy nauce samodzielnego zasypiania dziecka, 
 • wybiórczym stosowaniu się do ustalonych reguł,
 • brakiem zaufania do trenera snu,
 • zbyt małą elastycznością rodzica lub doradcy snu dziecka.

 

Najważniejsza według mnie jest szczera rozmowa na temat oczekiwań i wyglądu takiej współpracy. 

Jak wybrać najlepszą konsultantkę snu dziecka dla Twojej rodziny?

Oprócz opinii znalezionych w internecie lub social mediach, proponuję kontakt z kilkoma konsultantkami snu i zadanie im następujących pytań:

 

 • Jaką metodę samodzielnego zasypiania dziecka stosujesz w swojej pracy?
 • Dlaczego akurat ta metoda według Ciebie jest najlepsza?
 • Najważniejsze jest dla mnie, aby (tu wpisujesz np. praca w duchu rodzicielstwa bliskości, reagowanie na płacz dziecka czy cokolwiek, co wydaje Ci się kluczowe w tej współpracy) – jak Ty się do tego odnosisz?
 • Jaka jest Twoja dostępność? Kiedy możemy zacząć?
 • W jakiej formie kontaktujemy się ze sobą (jeśli wybierasz cały pakiet usług, długoterminową współpracę)?
 • Czy po jednorazowej konsultacji mogę zadać Ci pytanie w ramach tej ceny?

 

W przypadku najpopularniejszych konsultantek dużo informacji na temat współpracy znajdziesz na stronie internetowej (metody, cena, pakiety itd.), więc dopiero po sprawdzeniu tych informacji dopytuj o szczegóły. 

Ile kosztuje praca z konsultantką snu dziecka?

Ceny są dość zróżnicowane, ponieważ wiele konsultantek snu oferuje pakiety, w ramach których dostępna jest konkretna liczba godzin rozmów z rodzicem, plan działania. W mojej ofercie znajdziesz m.in. konsultację dla rodziców, którzy uczestniczyli w kursie online, ale także konsultację dla nowych osób, połączoną  z testem osobowości rodzica i rocznym dostępem do platformy kursu online.

 

Dlaczego zdecydowałam się na niższą cenę konsultacji wyłącznie dla kursantek? Ponieważ na pierwszej konsultacji rozmawiamy o konkretnych działaniach. Rodzic po moim kursie o śnie dziecka ma już pewną bazę wiedzy, prawdopodobnie również wdrożył zmiany, o których mowa w materiałach (lub chociaż ich część). Dużo łatwiej rozmawia się więc o tym, co nie wyszło lub co warto zmienić w kontekście danej rodziny i dopasować treści z kursu do jej potrzeb, niż zaczynać od samego początku.

 

Bywają również sytuacje, kiedy warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym właśnie w kwestii problemów ze snem. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszaków, dlatego zdecydowałam się na stałą współpracę z doświadczonym psychologiem i w zasypiamy jest możliwe umówienie się również na taką konsultację

Czy nauka samodzielnego zasypiania zawsze wiąże się z płaczem?

Nauka samodzielnego zasypiania nie musi być związana z płaczem dziecka! Jak wspominałam, są różne metody i Ty jako rodzic decydujesz, co jest dla Ciebie i Twojej rodziny ok, a czego absolutnie nie chcesz. Dbając o dobrostan moich kursantek w kursie online zamieściłam godzinny materiał video, w którym to razem z psychologiem dziecięcym omawiamy łagodne metody zasypiania i ich dobry wpływ na rozwój dziecka. 

 

Ostatnia rada na koniec: Najważniejsze to dobra, jasna komunikacja rodziców z konsultantką snu dziecka. Udanej współpracy! 

 

Słodkich snów,

Weronika

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"