Gdzie powinien spać noworodek? W łóżeczku czy z rodzicami?

Narodziny dziecka to czas radości, ale także wyzwań, zwłaszcza dla rodziców, którzy starają się zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze niemal w każdym możliwym aspekcie. Jednym z nurtujących pytań jest kwestia, gdzie powinien spać noworodek – z rodzicami, czy może jednak oddzielnie? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu i poznać odpowiedzi.

Spanie z noworodkiem – razem czy osobno?

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto praktykować wspólne spanie z noworodkiem w jednym łóżku. Zalety współspania z dzieckiem to m.in.:

  • ułatwienie karmienia dziecka w nocy,
  • szybsza reakcja na potrzeby dziecka.

Niektóre badania sugerują również, że wspólne spanie może pomóc w regulacji rytmu serca, temperatury ciała i oddychania u noworodka dzięki bliskości z rodzicem.

Czy jednak spanie z noworodkiem ma wyłącznie zalety?

Jak spać z noworodkiem w jednym łóżku, aby było to bezpieczniejsze?

Mimo korzyści, jakie niesie wspólne spanie, nie można lekceważyć kwestii bezpieczeństwa. Organizacje zdrowia i eksperci ds. snu dzieci podkreślają, że spanie z noworodkiem w jednym łóżku może zwiększać ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) oraz innych niebezpiecznych sytuacji, takich jak przygniecenie lub zasłonięcie twarzy.

Dlatego też, jeśli – mimo wszystko – rodzice decydują się na wspólne spanie, powinni przestrzegać pewnych wytycznych:

  • Bezpieczne otoczenie

Upewnij się, że łóżko jest wolne od miękkich poduszek, kołder czy pluszowych zabawek, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

  • Bezpieczne miejsce spania

Wybierz twardy materac i dopasowany materac do łóżeczka, aby uniknąć ryzyka związanego z miękką powierzchnią.

  • Bezpieczna pozycja spania noworodka

Noworodek powinien spać na plecach, co jest rekomendowaną pozycją, aby zmniejszyć ryzyko SIDS.

W praktyce oznacza to, że najbezpieczniejsze jest spanie na twardym materacu bez poduszek i kołdry, co dla wielu z nas łączy się bardziej z dyskomfortem niż spokojnie przespaną nocą.

Sprawdź checklistę bezpiecznego snu dziecka >>>

Co zamiast spania z noworodkiem?

Doskonale rozumiem, że początkowo każdy rodzic chce mieć dziecko jak najbliżej siebie, aby móc zareagować, gdy maluch zacznie płakać czy wygodnie móc go przebrać lub nakarmić. Są jednak bezpieczniejsze rozwiązania niż współspanie z noworodkiem, pozwalające jednocześnie na wygodę przy karmieniu czy higienicznych czynnościach.

Najlepszym kompromisem, w dodatku bardzo wygodnym, jest według mnie łóżeczko dostawne z opuszczanym bokiem. Dzięki temu rozwiązaniu noworodek znajduje się wystarczająco blisko rodziców, ale nie ma już obaw o przypadkowe zasłonienie twarzy dziecka poduszką czy przygniecienie.

Z bliskości rodziców można korzystać w ciągu dnia, ale podczas snu warto zadbać o bezpieczeństwo snu małego skarbu.

W czym powinien spać noworodek?

W łóżeczku dostawnym noworodek powinien mieć jedynie materac z prześcieradłem w gumkę. Żadnych zabawek, warkoczy na szczebelki, ochraniaczy, kołder czy poduszek.

Ważne jest również, aby łóżeczko miało twardy materac.

Jeśli chodzi o to, w czym powinien spać noworodek, świetnym wyborem będą body lub śpioszki, które nie mają luźnych elementów, mogących stwarzać zagrożenie zadławienia. Na rynku dostępne są również śpiworki o różnej grubości, co bardzo chętnie wybierają świeżo upieczeni rodzice.

Od kiedy dziecko może spać w osobnym pokoju?

Eksperci zalecają, aby noworodek spał w bliskości rodziców przez co najmniej pierwsze 6 miesięcy życia. Pamiętajmy – bliskość nie musi oznaczać wspólnego spania w jednym łóżku. Wystarczy wspólna sypialnia.

Po tym okresie można rozważyć przeniesienie dziecka do osobnego pokoju. Jednakże, nie ma ściśle określonej granicy wiekowej, ponieważ każde dziecko rozwija się indywidualnie. Ważne jest, aby zrozumieć potrzeby dziecka i zapewnić mu odpowiednie warunki do snu.

Jak powinien spać noworodek w łóżeczku?

Jak wspomniałam, noworodek powinien spać na twardym materacu, bez żadnych zbędnych elementów w łóżeczku.

Najbezpieczniejszą pozycją dla noworodka jest spanie na plecach. Badania wykazały, że ta pozycja zmniejsza ryzyko SIDS. Spanie na boku może być opcją, ale należy dokładnie nadzorować dziecko, aby uniknąć przypadkowego przewrócenia się na brzuch. Tę pozycję snu można więc wypróbować podczas drzemki, jeśli mamy oko na dziecko.

Wiem, że temat spania z noworodkiem jest dość polaryzujący, ponieważ trudno jest rodzicom w tym wyjątkowym czasie życiowych zmian wybrać odpowiednie rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, że bliskość, więź z dzieckiem buduje się nieustannie – a spanie w jednym łóżku z dzieckiem nie stanowi o tym, czy jesteśmy z maluchem blisko. Wytyczne powstały na bazie wielu lat badań, dlatego warto zastanowić się nad rozwiązaniem bezpieczniejszym dla naszych dzieci.

 

Bezpiecznych,

spokojnych nocy,

Weronika

 

Zdj. Unsplash

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się na Facebooku
Wyślij mi treść mailem
Podziel się na Linkdin
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Scroll to Top

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"