Jak wydłużyć sen niemowlaka w nocy?

Sposoby na sen niemowlaka w nocy

Co pomoże na sen niemowlaka w nocy? Zastanawiasz się, jak pomóc dziecku, gdy budzi się niespokojne i płaczące, a wokół mnóstwo rad (często sprzecznych), więc w konsekwencji załamujesz ręce, czekając, aż samo przejdzie?

 

Jeśli tak, wiem dobrze, w jakim miejscu jesteś i mam dobre wieści – też tam byłam! Dlatego już spieszę z kilkoma wskazówkami, jak wydłużyć sen niemowlaka w nocy. 

 

Lekka kolacja dla dziecka na lepszy sen

Pewnie wielokrotnie słyszałaś, żeby dać niemowlakowi dużą kolację, najlepiej bardzo gęstą kaszkę, a prześpi całą noc i nie wstanie zbyt wcześnie. Wyobraź sobie jednak, że sama jesz taki duży, obfity posiłek przed snem, a potem kładziesz się od razu spać. Czy czujesz się wtedy komfortowo? Prawdopodobnie będzie Ci trudno zasnąć z tak pełnym brzuchem. Można to zrobić inaczej. 

 

Co zrobić na kolację dla niemowlaka zamiast kaszki? Niemowlęta do 6. miesiąca życia będą prawdopodobnie piły wyłącznie mleko, więc tutaj nic się nie zmienia. Jedyne, co bym zmodyfikowała, to kolejność, aby mleko (bez znaczenia, czy to mleko mamy, czy mieszanka) nie było podawane bezpośrednio przed zaśnięciem dziecka. Można więc np. zrobić to przed kąpielą lub bezpośrednio po niej, a przed rytuałem (książeczką, śpiewaniem, wyciszaniem). 

 

Jeśli dziecko jest starsze i ma już wprowadzone stałe posiłki, warto podawać produkty z tryptofanem (zawierają go m.in. banany, jaja, ryby, żółty ser), który uczestniczy w produkcji melatoniny, a przecież to tzw. „hormon snu”. Pamiętaj, że kolacja starszaka powinna być lekka i bez dodatkowego cukru – ponieważ ten działa z kolei bardzo pobudzająco. A tego przecież chcemy uniknąć przed snem 😉

 

Dodatkowo ważne są kwasy DHA, które zawierają tłuste ryby morskie. Nie zapominajmy o magnezie – ma on wpływ na regulację poziomu melatoniny w organizmie. 

 

Źródła magnezu w pożywieniu to np.:

 

  • brązowy ryż, 
  • kasze (gryczana, jęczmienna), 
  • kakao, 
  • płatki owsiane, 
  • orzechy laskowe, 
  • migdały, 
  • pestki dyni. 

 

Przeczytaj też artykuł: Jak wydłużyć drzemki niemowlaka?

Zaciemnienie pokoju na noc i drzemki

Im ciemniejszy pokój, tym lepiej. Jak wydłużyć sen niemowlaka? Zainwestuj w rolety 😉 Zasłony mogą nie wystarczyć, ale jeśli nie masz w sypialni dziecka rolet, spróbuj zasłonić okno kocem.

 

Zaciemnienie pokoju sprawdzisz, zasłaniając okno w dzień. Wyciągnij wtedy dłoń przed siebie i sprawdź, czy ją widzisz. Jeśli bardzo wyraźnie, w pokoju nie jest wystarczająco ciemno. 

 

Boisz się, że niemowlak wystraszy się ciemności? Niepotrzebnie. Ten rodzaj lęku nie dotyczy tak małych dzieci. Dodatkowo im jaśniej w sypialni, tym więcej rozpraszaczy, a co za tym idzie, trudniej będzie dziecku zasnąć. Wyobraź sobie, że zasypiasz w pokoju pełnym ulubionych sprzętów, książek, które wciąż czytasz, a akcja jest przeciekawa  – będzie to dużo trudniejsze. 

 

I jeszcze jeden, bardzo ważny argument, dlaczego warto zaciemnić pokój dziecka przed snem. Sztuczne światło hamuje produkcję melatoniny. Jak wspomniałam, nazywa się ją „hormonem snu”. Jeśli produkcja melatoniny jest zaburzona, pojawiają się problemy ze snem. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Rytuały i wyciszenie na lepszy sen niemowlaka

Na blogu wielokrotnie wspominałam o znaczeniu rytuałów przedsennych w kontekście dobrego snu dziecka. Dzięki stałym elementom, które powtarzają się każdego dnia, niemowlę zasypia spokojniej oraz wie, że jest śpi w bezpiecznym miejscu. 

 

Więcej i rytuałach przeczytasz w artykule: Jak wyciszyć dziecko przed snem?

Nauka samodzielnego zasypiania dziecka

Jak pewnie wiesz, jeśli regularnie czytasz tego bloga, nauka samodzielnego zasypiania może być łagodna, stopniowa, z zachowaniem granic dziecka, dostosowana do jego potrzeb. Bardzo cieszę się za każdym razem, gdy otrzymuję wiadomości od rodzin, które po przejściu przez kurs online zauważają poprawę w jakości i długości snu swoich maluchów, co tylko potwierdza, że warto rozpocząć ten proces.

 

Gdy niemowlę zasypia samodzielnie, nawet gdy wybudza się w nocy lub nad ranem, ma szansę na samodzielny powrót do snu bez naszego udziału lub z minimalnym wsparciem. Może to zaprocentować nie tylko brakiem pobudek w nocy, ale i dużo przyjemniejszymi porankami. 

Dzień zacznij najwcześniej o 6 rano

Jeśli problemem jest to, że Twoje dziecko budzi się wcześnie i chcesz wydłużyć jego sen, oprócz odpowiedniego zaciemnienia sypialni i wszystkich tych rzeczy, jakie wymieniłam powyżej, bardzo ważne są poranki. Słyszysz jak maluch budzi się o 5 rano? Próbuj „dolulać”, dogłaskać dziecko, uspokoić je. Dlatego nie włączaj jeszcze światła, nie odsłaniaj zasłon, nie mów pełnym głosem. 

 

O świcie presja snu jest bardzo mała, ponieważ dziecko jest na tyle wyspane, żeby rozpocząć dzień, a jednak – jak dobrze wiesz – to dość wczesna pora na wstawanie. Jeśli dasz niemowlakowi znać, że to jeszcze nie jest ten moment na rozpoczęcie dnia i będziesz się tego trzymać konsekwentnie dzień po dniu, istnieje szansa, że któregoś dnia obudzicie się np. po 6 rano 😉 

 

Oczywiście wiem, jak trudne to potrafi być, gdy maluch komunikuje swoją frustrację, a Ty chcesz jeszcze pospać, więc wszyscy jesteście zdenerwowani. Daj sobie czas na te zmiany i próbuj. Ty, partner, czy ktokolwiek kto może robić to z Tobą. Bardzo mocno trzymam za Was kciuki! Najtrudniejsze są początki. Wiem – też tam byłam.

Nie ma jednej uniwersalnej zasady jak wydłużyć sen niemowlaka – próbuj!

Pamiętaj – to, co sprawdzi się u jednego rodzica, u innego może w ogóle nie zadziałać. Warto jednak próbować, ponieważ konsekwencja ma duże znaczenie. Każda zmiana powinna być utrwalona, a dopiero wtedy ma szansę zadziałać. Nie zniechęcaj się więc, jeśli po tygodniu nie zauważysz zmian. Ty najlepiej znasz swojego niemowlaka i jeśli jedna metoda nie zadziała, spróbuj innej. 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w przeprowadzeniu Cię przez ten proces, prowadzę również konsultacje indywidualne. Od lat doradzam, wspieram rodziców w tej (niełatwej) drodze do lepszego snu całej rodziny. Daj znać, na jakim etapie zmian jesteś. Pamiętaj, że lepszy sen dziecka, to spokojniejsza noc całej rodziny. 

 

Ściskam mocno,

Weronika

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się na Facebooku
Wyślij mi treść mailem
Podziel się na Linkdin
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Scroll to Top

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"