Noworodek nie chce spać – przyczyny, porady, wskazówki

Słyszałaś, że noworodki śpią w ciągu doby nawet 18 godzin lub więcej, tymczasem Twój maluch nie chce tyle spać, często się wybudza i śpi niespokojnie? Mam dla Ciebie kilka wskazówek, jak poradzić sobie z tą sytuacją. Przeczytaj, dlaczego maluch w tym okresie może mieć problemy ze snem i co możesz zrobić, aby noworodek lepiej spał.

Noworodek nie chce spać, bo jest głodny

To zazwyczaj pierwsza myśl, jaka pojawia się u rodziców, którzy słyszą płacz swojego dziecka w nocy. Noworodek ma niewielki żołądek, w związku z tym nie je dużych porcji, ale za to może żądać karmienia często – nawet kilkanaście razy na dobę.

Noworodek nie chce spać, bo ma mokrą pieluchę

Są dzieci, którym kompletnie nie przeszkadza w czasie snu mokra czy pełna pielucha, a inne z kolei reagują od razu płaczem. Wielu producentów produkuje pampersy ze specjalnym paskiem, który zabarwia się na niebiesko, gdy robi się w środku mokro. Dzięki temu najszybciej można zorientować się, czy noworodek nie śpi dlatego, że zrobił siku, czy może jest inny powód pobudki.

Noworodek nie chce spać, bo jest mu za gorąco

Przyjmuje się, że u ciało noworodka jeszcze nie ma w pełni rozwiniętego systemu termoregulacji, dlatego ubieramy maluchy nieco cieplej. Wielu rodziców jednak z obawy, że dziecku będzie za zimno, przegrzewa swoje maluchy, szczególnie w nocy. 

 

Latem, kiedy mamy do czynienia z upałami, powinniśmy być szczególnie czujni – kiedy w pomieszczeniu temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza, donoszony noworodek nie potrzebuje czapeczki, i dwóch warstw ubrań. Wystarczą body na krótki rękaw. Przy nieco niższej temperaturze warto dołożyć cienki, np. muślinowy, śpiworek. 

 

Za każdym razem, kiedy temperatura w pomieszczeniu jest niższa o 2 stopnie, można dołożyć jakiś element, np. przy 19-20 stopniach w pomieszczeniu – oprócz pajaca i śpiworka – dodajemy pod spód body na krótki rękaw.

 

Warto także pamiętać, że noworodek nie powinien być przykrywany kołdrą czy kocem ze względów bezpieczeństwa, dlatego lepiej mieć w zanadrzu śpiworki o dwóch grubościach – tak, aby dopasować go do temperatury. 

 

Przeczytaj więcej o bezpiecznym śnie niemowlaka i noworodka >>>

Noworodek nie chce spać, bo jest mu za zimno

Choć znacznie częściej przegrzewamy dzieci w nocy, może się zdarzyć, że jednak dziecko obudzi się, bo będzie potrzebował dodatkowej warstwy materiału. Jak sprawdzić, czy dziecku jest zbyt zimno? Przyłóż dłoń do karku. Nie sprawdzaj tego na dłoniach czy stopach dziecka, ponieważ zwykle te miejsca będą u maluchów chłodne.

Noworodek nie chce spać, bo jest przebodźcowany

Świeżo upieczeni rodzice często słyszą porady, aby od małego przyzwyczajać dziecko do dźwięku pralki, suszarki, telewizora, radia, tłumu ludzi. Dla wielu noworodków będzie to jednak zbyt wiele wrażeń, co mogą odreagowywać niespokojnym snem. Układ nerwowy tak małych dzieci nie jest jeszcze na tyle dojrzały, aby łatwo przetworzyć te bodźce, stąd mogą pojawić się problemy ze snem.

Noworodek nie chce spać, bo ma problemy z brzuszkiem

Niedojrzały, delikatny układ pokarmowy noworodka może być źródłem problemów brzuszkowych noworodka. Około 2-3 miesiąca życia zwiększa się również sprawność dolnego zwieracza przełyku dziecka, więc dopiero wtedy możemy zauważyć zmniejszenie dolegliwości malucha, mniej ulewań (a może to potrwać dłużej).

 

Kolki dziecka z kolei ustają mniej więcej około 4 miesiąca życia, dlatego te pierwsze miesiące życia malucha mogą być trudne pod tym względem.

 

Na problemy z brzuszkiem dziecka pomoże m.in.:

 

  • ogrzewanie brzucha termoforem,
  • masaż antykolkowy,
  • noszenie dziecka w chuście,
  • kąpiel dziecka w ciepłej wodzie,
  • układanie dziecka na brzuszku w ciągu dnia.

Noworodek nie chce spać, bo ma problemy skórne

Podrażniona skóra pod pieluszką, przesuszona skóra, silne detergenty do prania i płukania ubrań – wszystkie te rzeczy mogą powodować problemy skórne u noworodków i starszych dzieci. Jeśli zauważasz, że skóra dziecka jest zaczerwieniona, sucha, dziecko często się wybudza, może to być również powód niespokojnego snu.

Noworodek nie chce spać, bo ma infekcję

Zatkany nos, katar czy kaszel, podwyższona temperatura – doskonale wiemy, że nie tylko u noworodków, ale także starszych dzieci i dorosłych infekcja mogą stanowić problem z zasypianiem. Jeśli podejrzewasz u dziecka infekcję, skontaktuj się z pediatrą, który dobierze odpowiednie leki do wieku i objawów noworodka. 

Noworodek nie chce spać, bo miał zbyt długi czas aktywności

Nie czekaj, aż dziecko stanie się przemęczone i trudno mu będzie zasnąć. Czas aktywności noworodka wynosi zwykle maksymalnie 1h, dlatego nie wydłużaj tego czasu. Od momentu pobudki dziecka poczekaj około 40-45 minut, a wtedy spróbuj z drzemką. Oczywiście nie zawsze dziecko będzie współpracować, jednak regularne proponowanie mu drzemek zaowocuje w przyszłości. Może być tak, że czas aktywności pozwoli Ci jedynie nakarmić i przewinąć dziecko – to normalne. 

 

Sprawdź mój ebook o nauce zasypiania dziecka >>>

Noworodek nie chce spać z wielu innych powodów

Pamiętaj, że może być jeszcze wiele innych przyczyn, przez które maluch nie chce spać. Ten okres, kiedy dziecko jest jeszcze bardzo malutkie potrafi zaskoczyć każdego – nawet doświadczonego rodzica. Dlatego korzystaj z każdej, nawet najmniejszej, chwili wolnej. Spróbuj spać – lub chociaż odpoczywać – kiedy noworodek ma drzemkę, rób sobie małe przyjemności, nagradzaj się, nie bój się prosić o pomoc bliskich. Rodzic też jest ważny i przechodzi ogrom zmian. Nie zapominaj o sobie. 

 

Nie nakładaj również na siebie zbyt dużej presji, już wystarczająco dużą funduje Ci otoczenie. Możesz czuć, że nie dajesz rady. Możesz mieć dosyć. Możesz jednocześnie kochać bez granic i chcieć przerwy. Zaufaj swojemu instynktowi i daj sobie na to wszystko przestrzeń.

 

Śpij dobrze,

Weronika

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się na Facebooku
Wyślij mi treść mailem
Podziel się na Linkdin
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Scroll to Top

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"