Przejście na jedną drzemkę – kiedy i jak to zrobić?

Przejście na jedną drzemkę dziecka jest istotną zmianą w jego rytmie dnia, dlatego warto przygotować się do tego etapu. Dlaczego drzemki są tak ważne? Kiedy jest dobry moment przejścia na jedną drzemkę? Jak to zrobić i wesprzeć dziecko w tym procesie?

Dlaczego drzemki dziecka są ważne?

Czas aktywności noworodka w ciągu dnia wynosi od 30 min do 1 h, co oznacza, że drzemek w tym czasie jest kilka. Dziecko w wieku 1,5 roku zazwyczaj potrzebuje już tylko jednej drzemki, a czas aktywności w ciągu dnia wynosi około 6 h. 

 

Można więc śmiało powiedzieć, że w tym okresie zachodzi bardzo wiele zmian w rytmie dnia dziecka, co również jest podyktowane najbardziej intensywnym rozwojem malucha. Drzemka to moment, kiedy maluch się regeneruje, wycisza, pozwala na zebranie energii do kolejnych aktywności. Mózg dziecka w czasie drzemki przetwarza nowe informacje i bodźce. 

 

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie eliminować zbyt szybko drzemek dziecka. 

Kiedy przejść na jedną drzemkę?

Zazwyczaj dzieci przechodzą na jedną drzemkę około 12-18 miesiąca życia. Wynika to z faktu, że część maluchów rozpoczyna swoją przygodę ze żłobkiem, gdzie jest tylko jedna drzemka w ciągu dnia. Niektóre szkraby radzą sobie z tą zmianą świetnie, natomiast większość roczniaków jeszcze nie jest gotowa na ten krok. 

 

Sprawdź mój kurs zasypiania dziecka online >>>

Przejście na jedną drzemkę – jak to zrobić?

Jeśli Twoje dziecko idzie do żłobka, a w domu nadal ma dwie drzemki, na których funkcjonuje świetnie, mam dla Ciebie kilka wskazówek jak przygotować malucha.

 

Przejście na jedną drzemkę, gdy masz czas się do tego przygotować:

 

  • Stopniowo przesuwaj każdego dnia o 5-10 minut pierwszą drzemkę, aby dojść do godziny, która jest w żłobku. 

 

  • Jeśli doszliście do momentu, kiedy drzemka jest o 11-12, a maluch o godzinie 17 jest senny, zaproponuj mu ciche zabawy np. w łóżeczku. Może to być czytanie książki lub coś, co pozwoli maluchowi odpocząć, zregenerować się. Możesz też przesunąć porę wieczornego zasypiania, ale nie wcześniej, niż na 18.30.

 

  • Jeśli pierwsza drzemka trwała mniej niż 1h, zaproponuj maluchowi drugą, tzw. „kocią drzemkę” około 15-16. Nie pozwól jednak, aby trwała dłużej niż 30 minut, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością obudzenia dziecka. 

 

  • Z czasem dziecko będzie rezygnować z tej krótszej drzemki, więc to tylko etap przejściowy. 
  •  

Może się też zdarzyć tak, że dziecko, podczas okresu przejściowego, raz będzie miało 2 drzemki, raz jedną – to też normalne. Z czasem zostanie tylko jedna. 

 

Dziecko idzie do żłobka niedługo i nie masz czasu na przygotowanie go do tej zmiany? Nic nie szkodzi, tak dzieje się bardzo często. Przygotuj się jednak na to, że przez jakiś czas dziecko będzie marudne, zmęczone, niezbyt chętne do zabawy. To normalne, ale pamiętaj – przetrwacie to i będzie świetnie. 

Możesz w tym okresie wcześniej kłaść swojego malca do snu nocnego (najwcześniej o 18:30, żeby uniknąć pobudek o 4 rano), zapewniać mu dużo bliskości i cierpliwości. To wszystko minie.

 

Jeśli dziecko zostaje w domu i masz komfort wyboru momentu, w którym przechodzi na jedną drzemkę, nie spiesz się z tym. Ono samo będzie wykazywać oznaki, że jest na ten krok gotowe. 

Oznaki rezygnacji z drzemki dziecka

W życiu dziecka jest wiele różnych etapów, skoków rozwojowych, chwilowych trudności. Czasem może być tak, że przez 2-3 dni dziecko buntuje się przed pójściem na drzemkę, a Ty odbierasz to jako oznakę gotowości do rezygnacji z niej. Możliwe, że masz rację – a może nie. 

 

Kiedy dziecko rezygnuje z drzemki:

 

  • nie jest zmęczone w czasie, gdy zazwyczaj odbywała się drzemka,
  • przez co najmniej kilka dni konsekwentnie odmawia drzemki lub usypianie trwa długo,
  • ma kłopot z zaśnięciem na noc,
  • budzi się wcześniej niż zwykle, śpi krócej.

 

Przeczytaj artykuł: Jak wydłużyć drzemki niemowlaka?

Kiedy zrezygnować z drzemki dziecka?

Przyjmuje się, że do około 3-4 roku życia dzieci potrzebują drzemki w ciągu dnia. W wielu przypadkach dzieje się to jednak dużo wcześniej. Dlaczego?

 

Jednym z powodów jest fakt, że część dzieci w wieku 2-3 lat jest już w placówkach. I tak jak zwykle bywa – niektóre maluchy w grupie śpią bez problemu, inne z kolei nie mogą zasnąć, wybudzają się pod wpływem różnych bodźców. 

 

Przeczytaj artykuł: Do kiedy dziecko ma drzemki?

 

Żłobki i przedszkola z mniej licznymi grupami są  w stanie poradzić sobie z tym łatwiej niż te, gdzie grupa liczy 25-30 dzieci. Trudno się dziwić – jeśli kilkoro przedszkolaków nie chce spać, buntuje się przed drzemką, nauczyciel wychowania wczesnoszkolnego skupia się na zapewnieniu im opieki w tym czasie. Czasem nie jest w stanie przekonać dziecka do odpoczynku. Ten schemat szybko utrwala się dziecku i tym sposobem rezygnuje całkowicie z drzemki. 

 

Jeśli masz możliwość porozmawiania z opiekunkami, gdyby maluch był niechętny do popołudniowego odpoczynku, spróbuj to zrobić. Korzyści z drzemki dziecka w ciągu dnia są ogromne, dlatego zdecydowanie warto zachęcać swoją pociechę do tej chwili regeneracji. 

 

 

Pozdrawiam,

Weronika

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się na Facebooku
Wyślij mi treść mailem
Podziel się na Linkdin
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Scroll to Top

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"