Jak odzwyczaić dziecko od nocnego karmienia butelką?

Twoje dziecko już dawno skończyło pół roku, a Ty nadal karmisz je w nocy butelką kilka razy? Jesteście z partnerem zmęczeni, bo nocne pobudki odbijają się na Waszym funkcjonowaniu na co dzień? Mam dla Ciebie kilka wskazówek jak odzwyczaić dziecko od nocnego karmienia butelką. Sprawdź je!

Kiedy dziecko powinno przestać pić w nocy mleko?

Pewnie doskonale to wiesz, ale naprawdę – każdy maluch jest zupełnie inny. Jeśli dziecko nie ma większych problemów zdrowotnych, przybiera prawidłowo, w ciągu dnia nie ma kłopotów z jedzeniem, przyjmuje się, że w wieku 6-7 miesięcy nie musi już jeść w nocy. Teoretycznie. Warto skonsultować tę kwestię z pediatrą.

 

Praktycznie wiele dzieci będzie jeszcze pić mleko z butelki w nocy jeszcze przez jakiś czas. Są też maluchy, które nawet mając ponad 2 lata są karmione butelką w nocy. Czy oznacza to, że są głodne w nocy? Prawdopodobnie nie, ale nocne karmienie stało się pewnym nawykiem, który spędza sen z powiek ich rodzicom. 

 

Nie ma więc takiego momentu, kiedy dziecko powinno przestać pić w nocy mleko. Oczywiście ze względu na zmniejszenie ryzyka powstania próchnicy wieku dziecięcego lepiej jest to zrobić przed ukończeniem 12 miesięcy przez dziecko, jednak wszystkie dobrze wiemy, jak zalecenia różnego rodzaju mają się do rzeczywistości. Skupmy się więc po prostu na tym, jak to zrobić.

 

Przeczytaj artykuł o odstawianiu nocnych karmień piersią >>

Jak odstawić dziecko od butelki w nocy?

Wiele zależy od tego, w jaki sposób dziecko zasypia. Jeśli przy butelce, mamy nad czym pracować. Przede wszystkim warto zmienić sposób usypiania malucha, popracować nad rutyną przed snem i krok po kroku eliminować butelkę w nocy. Brzmi za prosto? Więcej wskazówek poniżej.

Wprowadź rutynę przed snem

Senna układanka składa się z kilku puzzli. Warto uświadomić sobie, że przygotowanie do snu zaczynamy bardzo wcześnie, bo jeszcze przed kolacją. Mogą to być spokojniejsze zabawy, czas wyciszania się, przygaszenie świateł, mniej bodźców. 

 

Kolejny element rutyny przed snem to kolacja. Jeśli niedawno rozpoczęliście rozszerzanie diety, pewnie posiłek stały nie będzie jeszcze aż tak sycący dla dziecka, więc po nim pewnie potrzebna będzie butelka z mlekiem. Ważne, aby ten element przenieść (jeśli dziecko zasypia przy butelce) na początek rytuału, aby oddzielić butelkę od snu.

 

Potem możecie jeszcze przez chwilę np. poprzytulać się, poczytać książeczki, wspólnie przygotować ubranka do spania, zabawki do wanny. Kąpiel bezpośrednio po posiłku nie zawsze jest najlepszym pomysłem, więc to dobry moment na chwilę przerwy. 

 

Następnie jest czas kąpieli i pielęgnacji. Tutaj jest czas na maksymalną czułość i relaks. Wybierzcie książeczkę, którą przeczytasz dziecku przed snem. To również ważny element rutyny przed snem, dlatego staraj się go nie pomijać. Początkowo, zwłaszcza młodsze dzieci, mogą nie być zainteresowane, jednak nie musisz czytać książki od deski do deski. Wystarczy nawet jedna strona. Po prostu pracujemy nad skojarzeniami malucha ze snem. Jeśli książeczka będzie codziennie wieczorem, w pewnym momencie ułatwi Ci to usypianie dziecka. 

 

Zostało już tylko zgaszenie światła oraz odłożenia malucha do łóżeczka. Jeśli dziecko zasypiało do tej pory z butelką, uzbrój się w cierpliwość. Presja snu wieczorem jest duża, więc szkrab może być sfrustrowany, bo chce zasnąć, ale nie wie jak to zrobić, bo zawsze robił do przy butelce. Znajdź własny sposób na wyciszenie dziecka. Może to być gładzenie po policzku, Twój głos, masaż stópek. 

 

Jeśli chcesz nauczyć niemowlaka samodzielnego zasypiania, możesz również przejść mój kurs online o śnie dziecka, w którym stosuję wyłącznie łagodne metody i krok po kroku przeprowadzam rodzica przez cały proces. Dzięki temu usypianie staje się dużo łatwiejsze dla rodziców.

Daj dziecku przytulankę do spania

Bez względu na to, czy dziecko jest karmione piersią, czy butelką w nocy, może być tak samo sfrustrowane, gdy wyeliminujemy coś, co dostawało zawsze przed snem lub/i podczas pobudek w nocy. Pomocne może okazać się więc wkładanie do łóżeczka ulubionej maskotki. Czasem rodzice wkładają taką przytulankę na moment pod swoją koszulkę, aby pluszak miał na sobie zapach mamy lub taty – to też może ułatwić cały proces. 

 

Jeśli dziecko nie ma ulubionej zabawki, warto jest ją wprowadzić. Możecie więc wybrać takiego misia, którym czasem maluch się bawi i przez kilka dni starać się, aby towarzyszył Wam w absolutnie każdej czynności. Kiedy dziecko zorientuje się, że ten konkretny miś był z nim przez ostatni tydzień, z czasem może sam domagać się jego obecności podczas zasypiania.

Przygotuj odpowiednio miejsce snu dziecka

Skoro temat zasypiania mamy już nieco obgadany, czas na pobudki na nocne karmienie butelką. Szansę na zmniejszenie liczby pobudek wzrastają, gdy dziecko śpi w odpowiednich warunkach. Pokój, w którym śpi powinien być ciemny, aby zmniejszyć liczbę bodźców, gdy już się obudzi. Ważna jest też temperatura w sypialni – około 19-21 stopni. 

 

Odpowiednie warunki dziecka do snu to jeden ze wspomnianych puzzli sennej układanki, a w niektórych przypadkach już samo to potrafi zmniejszyć liczbę nocnych pobudek. Jeśli chcesz wiedzieć o tym więcej przeczytaj artykuł o wydłużaniu snu dziecka.

Jeśli współśpicie, rozważ zmianę miejsca snu dziecka

Pisałam już o tym w artykule o odstawianiu nocnych karmień piersią, ale powtórzę i tutaj. Współspanie jest wygodniejsze dla rodziców, którzy doświadczają częstych pobudek dziecka, ponieważ bez wychodzenia z łóżka pomagamy dziecku zasnąć i mamy pewne poczucie kontroli nad tym, jednak nie jest to najbezpieczniejsze wyjście. 

 

Przeczytaj artykuł o bezpiecznym spaniu z dzieckiem >>>

 

Druga sprawa to fakt, że część dzieci wybudza się pod wpływem dźwięków chrapania, dźwięków przekręcania się rodziców w jednego boku na bok itd. Nie myślę tutaj nawet o przeniesieniu dziecka od razu do swojego pokoju. Nie musicie tego robić. Wystarczy dostawka w Waszej sypialni. Możecie również spróbować oddzielić Wasze miejsce spania materiałową kotarą. Sposobów jest wiele. 

 

W przypadku starszych dzieci przeniesienie dziecka do własnej sypialni może przynieść korzyści takie jak spokojniejszy sen, zmniejszenie liczby pobudek, no i oczywiście odzyskanie pokoju przez rodziców 😉

Co dać dziecku w nocy zamiast mleka?

Najważniejsze – co dać dziecku w nocy zamiast butelki? Teoretycznie wszystko już gotowe: odpowiednie warunki w sypialni, rytuał, a może i nawet dziecko szybko usnęło. Co dalej? Budzi się na karmienie butelką i następuje moment, w którym trzeba coś postanowić. 

 

W internecie znajdziecie wiele różnych porad. Część doświadczonych rodziców rekomenduje zmniejszenie porcji proszku z mlekiem w stosunku do wody. W niektórych przypadkach metoda ta faktycznie kończy się sukcesem, jednak u innych tworzy się nowy nawyk – nocne picie wody przez dziecko. Nie o to nam chodzi. 

 

Można też po prostu zmniejszać porcję przygotowanego mleka, w każdym karmieniu. Ta metoda jest dość czasochłonna, jednak są entuzjaści tego rozwiązania. 

 

Ja proponuję zrobić to samo, o czym pisałam już w artykule dotyczącym odstawiania nocnych karmień piersią. Eliminacja jednej butelki co kilka dni. Również należy poświęcić trochę czasu na ten cały proces, jednak gra jest warta świeczki. 

 

Czym zastąpić nocne karmienie butelką? Najtrudniejsze są początki, kiedy dziecko domaga się butelki, bo tylko tak potrafi powrócić do snu, jednak wiem, że dasz radę. Możesz przytulić dziecko w łóżeczku, gładzić je po główce, policzku, trzymać za rękę. Znajdziesz własny sposób na uspokojenie swojego malucha. 

 

Pamiętaj również, że dzieci, które potrafią samodzielnie zasypiać, zazwyczaj rzadziej budzą się w nocy. Właśnie dlatego z taką radością opowiadam o łagodnych metodach zasypiania dzieci i uczę rodziców, że da się to zrobić krok po kroku. 

 

Więcej informacji o kursie online: Jak nauczyć dziecko spać?

 

Czy polecam gwałtowne odstawienie butelki w nocy? To zależy. Są dzieci, którym łatwiej jest przyjąć taką jedną dużą zmianę i szybko się do niej dostosowują. Inne z kolei potrzebują czasu na oswojenie się z tym i dla nich zdecydowanie lepsze będzie wdrażanie tych procesów powoli. Niestety nie ma więc jednej odpowiedzi na to pytanie.

Kolacja na lepszy sen dla dziecka

Pewnie nie jest Ci obce powiedzenie, że syta kolacja zapewni dziecku dobry sen i nie będzie chciało jeść w nocy. Jest w tym jedynie cząstka prawdy, ponieważ dieta dziecka może mieć wpływ na jakość jego snu – ale jedynie dobrze zbilansowana. Nie znaczy to jednak, że dziecko musi zjeść OGROMNĄ kolację, aby spało całą noc. Czasem jest wręcz przeciwnie – przejedzony maluch obudzi się 5 razy z bólem brzucha. 

 

Jaka może być zatem lekka, ale dobra przed snem kolacja dla dziecka?

 

– omlet z dobrą wędliną i warzywami, 

– kanapka z pastą rybną i warzywami, 

– lekka owsianka na mleku roślinnym bez cukru z bananem i masłem orzechowym. 

 

Mam nadzieję, że te moje podpowiedzi będą dla Ciebie pomocne i już niedługo będziesz cieszyć się dobrze przespaną nocą. Jeśli masz jakieś pytania, napisz do mnie na Instagramie, gdzie również często bywam. 

 

Spokojnych snów,

Weronika

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się na Facebooku
Wyślij mi treść mailem
Podziel się na Linkdin
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Scroll to Top

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"