Jak oduczyć dziecko karmienia piersią w nocy?

Twoje dziecko budzi się w nocy co godzinę na karmienie (choć skończyło już dawno 6 miesięcy), a Ty jesteś wykończona i marzysz tylko o odpoczynku? Jesteś w dobrym miejscu. Mam dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym będzie Ci łatwiej zakończyć nocne karmienie piersią. Nie jest to poradnik o całkowitym odstawieniu dziecka od piersi. Pomogę Ci jednak sprawić, żeby noce były dla Was czasem odpoczynku i regeneracji, a nie ciągłych pobudek.

Jak oduczyć dziecko karmienia piersią w nocy – lista:

 

  • stosuj rytuały przed snem, 
  • zaangażuj tatę dziecka w usypianie,
  • śpij w zabudowanej piżamie lub koszuli nocnej (jeśli praktykujesz współspanie), 
  • w trakcie odstawiania nocnych karmień zapewnij dziecku dużo czułości.

 

Karmienie noworodka w nocy vs karmienie niemowlaka

Na świat przychodzi Twoje maleństwo. Jeśli zdecydowałaś, że chcesz karmić piersią i udaje Ci się to robić, bardzo się z tego cieszę. Początkowo mogą pojawić się łzy, ból, bolące sutki – to normalne, wiele z nas to przeszło. Po tym trudnym starcie można w końcu zacząć cieszyć się karmieniem piersią, bliskością z dzieckiem, jego zapachem, małymi rączkami chwytającymi nasze kosmki włosów czy palce. 

 

Noworodek może chcieć więcej czułości, niż sobie wyobrażałaś. Karmisz piersią na żądanie, a to czasem oznacza całe dnie z maluchem dosłownie wiszącym na Tobie. Karmienie noworodka w nocy też może oznaczać częste pobudki (choć nie musi), jednak dobrze wiesz, że to normalne i noworodek potrzebuje Ciebie bardziej niż kiedykolwiek. 

 

Szkrab dorasta, staje się coraz bardziej mobilny, a Ty wciąż karmisz. Mija pół roku – rozszerzacie już dietę, najpierw tylko próbuje, potem jednak z czasem porcje zaczynają być większe. Cieszysz się, że może noce będą trochę lepsze, a pobudki w końcu znikną. 

 

Mija jednak pół roku, czasem siedem, osiem miesięcy, a nawet rok – Ty ciągle karmisz piersią w nocy. Tylko zamiast radości, pojawia się zmęczenie, czasem nawet złość, frustracja. Dziecko budzi się w nocy nawet co godzinę na karmienie, a Ty przez wiele miesięcy nie przespałaś ciągiem więcej niż 2-3 godziny. Jak się odnaleźć w takiej sytuacji i w końcu się wyspać?

 

Przeczytaj artykuł: Jak poprawić sen niemowlaka?

Jak oduczyć dziecka karmienia piersią w nocy?

Wiele zależy od tego, w jaki sposób dziecko zasypia i jak reagujesz na jego nocne pobudki. Dam Ci więc garść wskazówek, z których możesz wybrać to, co jest dla Ciebie i Twojej rodziny najlepsze. Wszystkie opierają się na łagodnej zmianie nawyków. 

Stosuj rytuały przed snem

Jeśli Twój maluch zasypia wyłącznie przy piersi, a do tego nie macie żadnej rutyny przed snem, gorąco polecam Ci stworzyć rytuały przedsenne, które będziecie powtarzać codziennie. Mogą to być np.: wyciszające zabawy, kolacja, kąpiel, masaż dziecka, pielęgnacja, czytanie książeczki, wspólne gaszenie światła w pokoju, odłożenie dziecka do łóżeczka. Ważne, aby karmienie piersią było oddzielone od snu, więc polecam Ci zaplanowanie go przed lub po kolacji.

 

Wielokrotne powtarzanie tego schematu naprawdę ułatwi dziecku spokojniejsze zaśnięcie, ponieważ już od momentu wyciszania i posiłku będzie wiedziało, że za chwilę idzie spać. Jeśli dziecko zasypia przy piersi, nie próbuj od razu w dniu wdrożenia rutyny odkładać go do łóżeczka, żeby samo zasnęło, ponieważ może to być jeszcze za wcześnie. Staraj się jednak proponować taką opcję. 

 

To normalne, że maluch może być sfrustrowany, jeśli np. przez 10 miesięcy zawsze zasypiał podczas karmienia piersią, a nagle jest inaczej. Jeśli zdecydujesz, że chcesz, aby Twoje dziecko zasypiało bez piersi, daj mu tę czułość w inny sposób, głaszcz malucha po głowie, śpiewaj kołysanki, daj mu buziaka. Małymi kroczkami uda Ci się sprawić, że oduczenie zasypiania dziecka przy piersi nie musi wiązać się negatywnymi emocjami.

 

Sprawdź mój kurs online o nauce zasypiania dziecka >>

Zaangażuj tatę dziecka w usypianie (lub inną dostępną osobę)

Czasem może być zarówno Tobie, jak i dziecku usnąć w inny sposób niż podczas karmienia piersią. Wtedy najlepiej jest zaangażować w usypianie tatę, babcię lub jakąkolwiek inną osobę, z którą dziecko czuje się dobrze. Jeżeli maluch miał dużo wrażeń w ciągu dnia, chce szybko zasnąć i czuje Twój zapach, ale nie dostaje tego, co zwykle – piersi – może manifestować swoją złość dość intensywnie. W takiej sytuacji lepiej będzie, jeśli na jakiś czas usypianie przejmie ktoś inny. 

 

To samo w przypadku nocnych pobudek. Presja snu w nocy jest większa, więc trudniej jest odmówić nocnego karmienia piersią, jeśli bardzo chce Ci się spać. Czasem wystarczy sama obecność rodzica, aby niemowlak mógł powrócić do snu. Czasem taka pobudka (szczególnie o 4-5 rano) może skończyć się jednak godzinnym trzymaniem malucha za rękę przy łóżeczku. Właśnie dlatego możesz potrzebować wsparcia, szczególnie na początku rezygnacji z nocnych karmień. 

Oddziel miejsce dziecka do snu od Twojego

Wiele kobiet karmiących piersią śpi w swoim łóżku z dziećmi, aby zminimalizować swoje zmęczenie podczas wielokrotnych pobudek dziecka i szybko nakarmić malucha. Nie jest to najbezpieczniejsza opcja, chociaż rozumiem te mamy, które wykańcza nocne wstawanie na karmienia. Oddzielenie miejsca do snu dziecka od Twojego może jednak naprawdę pomóc w ograniczeniu pobudek, a co za tym idzie zmniejszeniu liczby karmień w nocy. 

 

Może to być dostawka przy Twoim łóżku, jeśli dziecko ma mniej niż 12 miesięcy, a w przypadku starszych dzieci będzie to łóżeczko w osobnym pokoju (jeśli oczywiście masz taką możliwość). Mam kilka argumentów, dlaczego oddzielenie miejsca snu dziecka jest dobrym pomysłem. 

 

Część maluchów wybudza się ze snu nocnego, gdy tylko usłyszą chrapanie, zmianę pozycji rodzica, skrzypiące łóżko, dźwięk otwieranych drzwi. Czasem więc już samo wyeliminowanie tych bodźców może pomóc w poprawie jakości snu dziecka. 

 

Innym argumentem jest fakt, że Ty też zasługujesz na odrobinę swojej przestrzeni. Wielu rodziców z uśmiechem na twarzy wspomina moment, kiedy w końcu „odzyskali” swoją sypialnię 😉

 

Przeczytaj artykuł o bezpiecznym śnie niemowlaka >>

Śpij w zabudowanej piżamie lub koszuli nocnej

Jeśli stosujecie jednak współspanie, najłatwiej będzie Ci odmówić karmienia, kiedy będziesz spać w jakiejś zabudowanej bluzce lub koszuli. Dziecko będzie miało trudniejszy dostęp do piersi, ale również nie będzie czuło zapachu mleka. 

 

Oczywiście, tak jak wspomniałam, dużo łatwiej będzie, jeśli Twój maluch śpi w dostawce lub w swoim pokoju. Rozumiem, że nie każdy rodzic będzie tego chciał z różnych powodów, więc nie będę rozwodzić się na ten temat. To bardzo indywidualna decyzja, więc nie będę dłużej się nad tym zatrzymywać.  

Wprowadź przytulankę

Czasem łatwiej jest dziecku zasnąć bez przystawienia do piersi lub wrócić do snu po pobudce, gdy ma przy sobie przytulankę. Jeśli Twoja pociecha nie ma takiej ulubionej przytulanki, wprowadź ją do Waszego życia. Jak to zrobić?

 

Wybierz zabawkę, którą maluch bawi się co jakiś czas – im częściej to robi, tym lepiej. Niech przez kilka kolejnych dni towarzyszy Wam w każdej czynności, szczególnie przy wieczornej rutynie. W końcu dziecko dostrzeże, że z jakiegoś powodu akurat ta zabawka jest z Wami i być może zacznie postrzegać tego konkretnego misia jako ważny element i budząc się przy swoim nowym przyjacielu będzie mieć większe poczucie bezpieczeństwa. Sprawdź ten sposób.  

 

Pobierz checklistę bezpiecznego snu dziecka >>>

Rezygnacja z nocnych karmień – krok po kroku czy na raz?

Już o tym wspomniałam, ale nieco rozwinę ten temat. Jeśli chcesz zrezygnować z nocnych karmień, jest wiele sposobów na to. Co najtrudniejsze – to Ty podejmujesz decyzję. Żadna nie jest lepsza ani gorsza. Po prostu Ty najlepiej znasz siebie i swojego niemowlaka. A nawet jeśli coś nie pójdzie po Twojej myśli, zawsze możesz zmienić taktykę i nadal będzie dobrze.

 

Jedne kobiety całkowicie odstawiają nocne karmienia z dnia na dzień, inne z kolei decydują się na odrzucanie po jednym karmieniu co kilka dni. Każde z tych rozwiązań ma plusy i minusy, ale tak jak wspomniałam – to Ty tutaj podejmujesz decyzję. 

 

Całkowite wyeliminowanie nocnych karmień z jednym razem zazwyczaj skraca czas trwania całego procesu. Może wiązać się jednak początkowo z większą frustracją dziecka, które będzie bardzo zdziwione zmianami. 

 

Odstawianie dziecka w nocy krok po kroku wydłuża proces, ale za to maluch ma czas na dostosowanie się do zmian. Jest też minus tej metody. Niektóre dzieci złoszczą się, bo – jeśli rezygnujesz np. tylko z jednego nocnego karmienia, a inne już odbywają się tak jak zazwyczaj – też może to być denerwujące. 

 

Jak widzisz, każdy sposób ma swoje wady i zalety. Wiem, że dasz radę i bez względu na Twój wybór, jesteś najlepszą mamą na świecie 😉

Kiedy dziecko karmione piersią przesypia całą noc?

Jak pewnie już się domyślasz, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Teoretycznie dziecko może być gotowe na rezygnację z nocnego karmienia nawet w wieku 6-7 miesięcy i tak przeczytamy w wielu artykułach, publikacjach. W praktyce jednak, jeśli współśpicie, brakuje rutyny przed spaniem, na każdą pobudkę dziecka proponujesz mu karmienie piersią, bardzo trudno jest to osiągnąć bez żadnego działania.

 

Największa szansa, że dziecko nie będzie się budzić w nocy jest wtedy gdy: 

 

– stosujecie codzienny rytuał przed snem,

– bierzecie pod uwagę okna aktywności dziecka dostosowane do jego wieku (o oknach aktywności wspominam np. w artykule o drzemkach niemowlaka),

 

– dziecko potrafi zasypiać samodzielnie.

 

A to oznacza, że – jeśli nie budzi się w nocy – nie potrzebuje nocnych karmień. Oczywiście są takie dzieci, które bez większego wysiłku same zrezygnują z karmienia piersią w nocy. Większość maluchów jednak będzie potrzebować wsparcia w przesypianiu całych nocy. 

 

Przeczytaj artykuł o odstawianiu nocnych karmień butelką >>>

Czy kaszka na noc to dobry pomysł?

Mit powielany przez całe pokolenia: „Daj mu gęstą kaszkę na kolację, to prześpi całą noc”. Zdarza się, że dzieci faktycznie czasem magicznie przesypiają jedną, dwie, trzy noce, a potem problem znowu powraca. Gęsta, kaloryczna kaszka (często bez żadnych innych dodatków) nie jest najlepszym pomysłem na kolację. Dlaczego?

 

Kolacja dziecka przed snem powinna być zbilansowana (jak każdy inny posiłek). Nie zapominajmy o DHA, który również ma wpływ na jakość snu. DHA zawierają np. tłuste ryby morskie.

 

Przykłady kolacji na dobry sen dla dziecka:

 

– kanapki z pastą jajeczną, prażonymi pestkami dyni i warzywami, 

 

– omlet z awokado i pomidorkami koktajlowymi,

 

– kanapki z pastą z makreli i słupki warzyw,  

 

– owsiany chlebek bananowy z jogurtem typu skyr.

 

Przeczytaj artykuł o wpływie diety na sen >>

Czy odstawienie dziecka w nocy oznacza zawsze koniec karmienia piersią?

Absolutnie nie. Jeśli chcesz lepiej spać w nocy, ale nie planujesz zakończenia Waszej drogi mlecznej, jest taka możliwość. Według wskazówek doradców laktacyjnych odstawianie dziecka często zaczyna się od dziennych karmień, a noc zostawia się na koniec, jednak znam mnóstwo przypadków, gdzie jest zupełnie odwrotnie. Pamiętaj, że nie ma jednego schematu, a to Ty – w oparciu o swoje dotychczasowe doświadczenia i intuicję – podejmujesz najlepszą dla Was decyzję. 

 

Mam nadzieję, że ten wpis dodał Ci trochę otuchy, bo mocno trzymam za Ciebie kciuki! Wiem, że to pewnie dla Ciebie jeszcze abstrakcja, ale w końcu wydarzy się ta noc bez wielu pobudek 😉

 

 

Spokojnych snów,

Weronika

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się na Facebooku
Wyślij mi treść mailem
Podziel się na Linkdin
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Scroll to Top

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"