Pewnie część z Was myśli, że powinnam tutaj napisać coś w stylu – jasne, że wiem jakie, po prostu ziewa 🙂 Otóż nie zawsze. Zdziwieni? Czytajcie dalej, jak może się objawiać senność u małych dzieci.
ziewnąć — ziewać «będąc sennym lub znudzonym, mimowolnie otworzyć usta lub pysk i wciągnąć powietrze»
Słownik PWN
Jak rozpoznać, że dziecko jest senne?
Przeprowadzę Was przez typowe oznaki senności dziecka oraz wyszczególnię te nietypowe. Dodam do tego jeszcze 3 oznaki przemęczenia, które warto znać. Będzie zwięźle i treściwie – ponieważ szanuję Wasz czas i z doświadczenia wiem, że niewyspana mama nie ma czasu na elaboraty.
To do dzieła!
Jakie są typowe oznaki senności dziecka?
- ziewanie 🙂
- tarcie oczu
- przeciąganie się
- opadanie powiek 😉
Jako że są typowe, to dość łatwo je wychwycić – dlatego czujcie się szczęściarzami, jeśli tak właśnie komunikuje się z Wami Wasze dziecko.
Senne dziecko – inne oznaki
A jakie zatem są nietypowe oznaki senności dziecka?
- wyciszenie
- spowolnienie ruchów lub ruchy chaotyczne
- zawieszenie wzroku
- brak skupienia
- odwracanie głowy od źródła dźwięku
- zdenerwowanie
- ciągnięcie za włosy
- gryzienie
- szczypanie
- brak ochoty na zabawę
Część z nich pewnie rozpoznajecie u Waszego malucha. Części nie – i dobrze, każde dziecko jest inne.
Oznaki senności nie muszą występować grupami. Nie musicie czekać na pojawienie się kilku, by zacząć przygotowania do snu – wystarczy jeden, który kojarzycie z sennością Waszego dziecka.
Przeczytaj też artykuł: Jak wyciszyć dziecko przed snem? Wskazówki dla rodziców >>>
A co, jeśli przegapicie sygnały, że dziecko jest zmęczone?
Przygotujcie się na przemęczenie i problemy z usypianiem. Niestety.
Jakie są typowe oznaki przemęczenia dziecka?
- płacz
- wysoki poziom zdenerwowania
- hiper aktywność; nagła ochota na bieganie, skakanie, itp.
Znacie je? Ja niestety tak. Zdarza się mi przegapić “okno na sen” z powodu wyjazdu do znajomych i tego typu sytuacji. I wtedy utrudnione usypianie murowane.
Mitem jest, że dziecko przemęczone zasypia szybciej. Owszem, zdarzają się przypadki, gdy dziecko zaśnie na podłodze lub pod stołem, ale to przypadki ekstremalne. Raczej nie wie, co ze sobą począć ze zmęczenia i jest zdenerwowane, że jeszcze nie udało mu się zasnąć.
Dlaczego to ważne, żeby umieć rozpoznawać oznaki senności?
Wydaje mi się, że znacie już odpowiedź na to pytanie. To ważne dlatego, że daje nam wskazówkę KIEDY położyć nasze dziecko spać. Po prostu.
Co robić, jak już zauważymy senność dziecka?
Kiedy tylko zorientujemy się, że nasze dziecko jest senne – zaczynamy przygotowania do snu. Oczywiście, jeśli ziewa jedząc śniadanko – to nie zabieramy mu go sprzed nosa i nie biegniemy do sypialni. Kończymy to, co robiliśmy z dzieckiem i płynną sekwencją zdarzeń zmierzamy do położenia go spać. Zaczynamy więc naszą wieczorną rutynę (lub skrócony rytuał przed drzemką).
Czasu nie mamy wiele, żebyście też nie przeciągali tego momentu w nieskończoność. Mi bardzo pomagała reguła “2 ziewnięcia” – jeśli mój synek ziewnął po raz drugi, to wiedziałam, że czas na drzemkę. Pół żartem, pół serio 🙂
Najważniejsze jest, aby umieć rozpoznawać oznaki senności pokazywane przez własne dziecko. I umieć na nie reagować. Nie frustrujcie się jednak, jeśli trudno jest Wam je wyłapać. Z czasem będzie coraz lepiej.
Warto też pamiętać, że oznaki senności u dziecka mogą zmieniać się z wiekiem lub w pewnym momencie całkowicie zaniknąć lub złagodnieć. Może się też zdarzyć, że noworodki ziewają cały dzień – dlatego znów podkreślam, że każde dziecko jest inne 🙂 Poznajcie Wasze.
A jeśli chcecie poznać 5 kroków do snu – czyli nasz bezpłatny poradnik, to możecie go pobrać za darmo tutaj.
Słodkich snów!
Weronika