Jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania?

Samodzielne zasypianie dziecka w łóżeczku to dla wielu rodziców marzenie. Nic dziwnego – wieczorem każdy z nas chce mieć jeszcze trochę czasu dla siebie, by móc zregenerować swoje siły przed kolejnym dniem pełnym wyzwań. 

Nauka malucha samodzielnego zasypiania może być jednak zadaniem wymagającym cierpliwości, zaangażowania i pewnej wiedzy. W tym artykule przedstawię praktyczne wskazówki oraz strategie, które pomogą rodzicom nauczyć swoje dziecko samodzielnego zasypiania, tworząc zdrowe nawyki snu od najmłodszych lat.

Sprawdź, dlaczego dziecko nie chce spać w łóżeczku >>

Rola rutyny w nauce samodzielnego zasypiania dziecka

Pierwszym krokiem do nauczenia dziecka samodzielnego zasypiania jest ustalenie harmonogramu dnia. Dzieci potrzebują regularności i rutyny, aby poczuć się bezpiecznie i pewnie. Określ, o której godzinie maluch powinien iść spać i trzymaj się tego harmonogramu. Nauka samodzielnego zasypiania jest o wiele łatwiejsza, gdy maluch ma ustalone godziny snu. 

Oczywiście wszyscy wiemy, że nikt z nas nie jest robotem, a dzieci potrafią mieć swoje plany – zupełnie inne od naszych. Dlatego nie chodzi mi tutaj raczej o sztywne przestrzeganie planu dnia, a pewne schematy, które mogą pomóc w stworzeniu przewidywalnej kolejności zadań. 

Rutyna przed snem to klucz do nauki samodzielnego zasypiania. Może to być po prostu sekwencja działań, takich jak kąpiel, czytanie bajek, kołysanie lub kojenie. Ta rutyna sygnalizuje maluchowi, że nadszedł czas na sen.

Przygotowanie miejsca do samodzielnego zasypiania niemowlaka

Przygotuj miejsce do snu tak, aby maluch czuł się w nim komfortowo. Ogranicz bodźce zewnętrzne – wyłącz telewizor, komputer i inne urządzenia elektroniczne. Zapewnij odpowiednią temperaturę i wentylację w pokoju, aby stworzyć komfortowe środowisko do spania.

Nie bez znaczenia będzie dodatkowe zaciemnienie pokoju. Jeśli masz możliwość, to zasłoń rolety, zasłony. Dzięki temu twoja pociecha nie będzie się miała czym rozproszyć, a w przypadku snu nocnego światło nie będzie zaburzać produkcji melatoniny potrzebnej do zaśnięcia.

Usuń z łóżeczka wszelkie maskotki, warkocze ochraniające szczebelki i inne rzeczy mogące przeszkadzać w nauce samodzielnego zasypiania niemowlaka. Warto także wiedzieć, że u najmłodszych dzieci wszelkie kołderki, poduszki, ochraniacze mogą być po prostu niebezpieczne. 

Checklista bezpiecznego snu >>>

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania? Próbuj!

Jednym z kluczowych kroków w procesie nauki samodzielnego zasypiania, który szczególnie sprawdza się u najmłodszych dzieci, są regularne próby wkładania dziecka do łóżeczka, kiedy jest jeszcze lekko rozbudzone, ale gotowe do zaśnięcia. 

Nie zawsze taka próba zakończy się sukcesem – jeśli dziecko płacze, spróbuj uspokoić je w łóżeczku, a gdy nadal to nie pomaga, uspokajaj je na rękach. Potem, gdy sytuacja jest opanowana, dawaj kolejną szansę. Regularność i powtarzalność procesu to klucz do powodzenia. 

Staraj się próbować samodzielnego zasypiania, gdy maluch ma dobry humor, nie ząbkuje i aktualnie nie przechodzi żadnego dużego skoku rozwojowego. Będzie wtedy łatwiej – i tobie, i jemu.

Rozdzielenie pory jedzenia od pory snu

Jednym z częstszych problemów w nauce samodzielnego zasypiania niemowląt jest to, że dzieci zasypiają w trakcie karmienia. Często od razu po odłożeniu dziecka lub godzinę, dwie po zakończeniu karmienia maluch budzi się zaskoczony, że zasypiał przy rodzicu, a nagle leży sam w łóżeczku. Wtedy domaga się tego, co mu zabrano – butelki lub piersi. 

Podobnie jest w sytuacji, gdy dziecko usypiamy na rękach, a po zapadnięciu malucha w głęboki sen odkładamy go do łóżka. Należy te czynności oddzielić od siebie. 

Dlaczego jeszcze warto rozdzielić jedzenie i zasypianie? Karmienie bezpośrednio przed snem niemowlęcia może prowadzić do wystąpienia zgagi, kolki lub innych dolegliwości trawiennych. Niemowlęta, tak jak dorośli, potrzebują czasu na strawienie posiłku, szczególnie gdy wchodzi już w grę rozszerzanie diety. 

Przeczytaj artykuły:

Jak odzwyczaić dziecko od nocnego karmienia butelką?

Jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią w nocy?

Kolejność czynności przed snem

Aby efektywnie rozdzielić karmienie i zasypianie, warto wprowadzić ustaloną rutynę wieczorną, która pomaga niemowlęciu w przygotowaniu się do snu. To moja przykładowa kolejność czynności, którą można wykorzystać w codziennej rutynie przedsennej:

  1. Kolacja: Rozpocznij wieczór od ostatniego karmienia przed snem. Jeśli maluch ma już rozszerzaną dietę, najpierw zacznij od posiłku, a dopiero potem mleka. Upewnij się, że dziecko jest najedzone. Po kolacji możecie jeszcze się pobawić, aby nie zaczynać kąpieli bezpośrednio po kolacji. Może to być zabawa naklejkami, sortowanie klocków czy inne wyciszające malucha aktywności.
  2. Czas na kąpiel: To doskonały sposób na zrelaksowanie niemowlęcia przed snem. Ciepła woda i delikatne mycie pomogą mu się uspokoić, wyciszyć. 
  3. Pielęgnacja: Po kąpieli przygotuj niemowlę do snu, ubierając je w wygodny strój i zmieniając pieluchę. Jeśli twoje dziecko lubi masaż, to jest doskonały moment na ten typ relaksu. 
  4. Czytanie książeczki: Krótka sesja czytania bajki może być relaksująca zarówno dla dziecka, jak i rodzica. To również doskonały sposób na nawiązanie więzi i wspólne budowanie rutyny.
  5. Zasypianie: Teraz przyszedł moment zasypiania. Połóż niemowlę w łóżeczku w stanie lekkiego rozbudzenia, ale dające wyraźne oznaki zmęczenia. Zobacz, co się wydarzy. Jeśli to pierwsza próba samodzielnego zasypiania dziecka, może być lekko zdezorientowane. Może również wyrazić zdecydowany sprzeciw. Tak jak pisałam – może to być czasochłonne, zwłaszcza że każdy maluch ma inny temperament. 

Kolejne kroki musisz dostosować do możliwości – swoich i dziecka. Dla jednych rodzin wystarczy kilka nocy przyzwyczajania malucha do swojego łóżeczka. Wyjmowania go w sytuacji płaczu i odkładania po uspokojeniu. Innym zajmie to więcej czasu. 

Rozdzielenie karmienia dziecka czy bujania na rękach od zasypiania może wymagać od rodziców cierpliwości, ale jest to istotny krok w nauce samodzielnego zasypiania niemowlęcia. Pamiętaj, że dzieci są różne, więc dopasuj tę rutynę i sam sposób usypiania do jego indywidualnych potrzeb. Tworzenie spokojnej i przewidywalnej atmosfery wokół snu pomoże zarówno niemowlęciu, jak i rodzicom w osiągnięciu spokojnych nocy. 

Jeśli chcesz uzupełnić swoją wiedzę i dowiedzieć się więcej o nauce samodzielnego zasypiania dziecka, sprawdź mój kurs online, który stworzyłam na bazie swojego ponad 11-letniego doświadczenia w pracy z rodzicami. Swój ogromny wkład mieli również inni specjaliści: m.in. dietetyk, psycholog dziecięcy, trener rozwoju osobistego, pediatra. To kompleksowy kurs dla każdego rodzica, który chce w łagodny sposób nauczyć swoje dziecko zasypiać samodzielnie. 

Sprawdź: Kurs online: Jak nauczyć dziecko spać?

Nauka samodzielnego zasypiania wymaga cierpliwości

Nauka samodzielnego zasypiania może być trudna zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Bądźcie cierpliwi i troskliwi. Maluch może potrzebować trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego sposobu zasypiania. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc podejście do nauki samodzielnego zasypiania może być dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.

Trzymam za Was kciuki,

Dobrych snów,

Weronika

 

Zdj. Unsplash

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się na Facebooku
Wyślij mi treść mailem
Podziel się na Linkdin
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Scroll to Top

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"