Kiedy dziecko przesypia całą noc?

Każdy rodzic przynajmniej raz dostał pytanie: A Twoje dziecko przesypia już całe noce? I choć po pewnym czasie już naprawdę nie masz ochoty na nie odpowiadać, sam/a zaczynasz się zastanawiać, kiedy to nastąpi. W końcu nocne pobudki niemowlaka potrafią być bardzo męczące, a rodzic też człowiek – chciałby się wyspać. Zatem kiedy dziecko prześpi całą noc? 

W jakim wieku dziecko przesypia całą noc?

Niemowlę może przespać całą noc ok. 6 miesiąca życia – takie informacje znajdziemy w różnych artykułach, poradnikach, na blogach. Z jednej strony to prawda – ponieważ mniej więcej wtedy (chociaż w praktyce dotyczy to nieco starszych szkrabów) dziecko nie musi być już karmione w nocy. Teoretycznie. 

 

Najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy dziecko 6-7-8 miesięcy je przynajmniej raz czy dwa razy w nocy, a maluchy karmione piersią nierzadko mają pobudki na pierś np. co godzinę.

 

Każde dziecko jest inne, dlatego rozpoznanie, czy maluch budzi się z głodu, czy z innych powodów potrzeby bliskości, jest trudne nawet dla rodziców, choć właśnie ta potrzeba jest zwykle zaspokajana przez rodziców jako pierwsza w nocy.

 

Nie jestem zwolenniczką drastycznej eliminacji karmień, by dziecko przesypiało całą noc w wieku 6 miesięcy. Można to jednak robić krok po kroku, w zgodzie z dzieckiem i Twoimi wartościami.

 

Przeczytaj też artykuł: Jak uśpić niemowlę?

Eliminacja nocnych karmień

Jest to bardzo obszerny temat, dlatego pojawi się o tym cały artykuł, ale tym razem dam Ci kilka wskazówek, jak powoli próbować to robić. 

 

Bez względu na to, czy karmisz piersią, czy butelką, możesz stworzyć sobie wirtualnie lub w kalendarzu dzienniczek karmień. Zapisuj każdego dnia (wiem, że to będzie trudne, ale naprawdę są tego efekty), o której Twoje dziecko obudziło się, ile czasu aktywnie ssało pierś lub smoczek od butelki. To ważne. 

 

Jeśli po kilku dniach zauważysz, że są karmienia, przy których maluch niemal od razu zasypia, mało aktywnie ssie, jest to sygnał o możliwości eliminacji ich i uspokojenia dziecka w inny sposób. Proponuję Ci zatem kilku/kilkunastodniową obserwację i zapisywanie tego w miarę Twoich możliwości. 

 

Eliminuj karmienia po kolei, nawet gdy będzie tych niespożywczych więcej niż jedno. Według mnie lepszym pomysłem jest stopniowe wprowadzanie zmian, choć zdaję sobie sprawę z tego, jak trudne może to być dla rodzica wykończonego wielomiesięcznymi pobudkami w nocy. Ten etap jest ciężki, zwłaszcza gdy trzeba zapisywać wszystkie pobudki i przez chwilę być przytomnym, jednak potem  będzie z górki.

Co zrobić, by dziecko przespało całą noc?

Jeśli sprawę karmień nocnych mamy już opanowaną, czas na przypomnienie higieny snu, o której często przeczytasz na moim blogu. Uważam  jednak, że to bardzo ważny element całej układanki, a świadomość tego, jak wszystkie pozornie małe czynności mają wpływ na sen dziecka, niezwykle pomaga we wprowadzaniu zmian. 

 

Higiena snu niemowlaka i starszego dziecka:

 

  • stały, powtarzalny rytuał przedsenny np. kolacja, kąpiel, pielęgnacja, czytanie bajek,

 

  • mocno zaciemniony pokój dziecka,

 

  • bezpieczne miejsce do snu, więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

 

  • dobrze wywietrzona sypialnia dziecka z odpowiednią temperaturą (18-20 stopni Celsjusza),
  • odpowiedni strój dziecka do spania dopasowany do warunków w pokoju,

 

  • w miarę możliwości zasypianie dziecka bez pomocy rodzica, dzięki czemu jest mniejsza szansa, że maluch wybudzi się podczas wchodzenia w kolejny cykl snu – gdy potrafi zasypiać samodzielnie.

A co gdy dziecko się obudzi w nocy mimo wszystko?

Jak już wspomniałam, niemowlę może budzić się nie tylko z głodu, ale są znacznie prostsze powody takie jak mokra pielucha, zabrudzona pielucha, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w pokoju, infekcje, lęki nocne u starszych dzieci, regres snu, wypadający z buzi smoczek.

 

Jak postępować w przypadku, gdy musisz interweniować? Najlepiej będzie, jeśli wejdziesz cicho do pokoju, bez włączania światła usiądziesz lub położysz się przy łóżeczku dziecka, a potem zaczniesz usypiać je ponownie w kolejności: najpierw uspokajanie głosem, potem dotykiem. Dopiero gdy te metody zawiodą wyjmij dziecko z łóżeczka i pobujaj do uspokojenia. 

 

Musisz zmienić niemowlakowi pampersa? W przypadku mokrej pieluchy da się zmienić ją bez zapalania światła (kwestia wprawy :D). W pampersie jest grubsza niespodzianka? Zadbaj o to, aby w pokoju była mała lampka, dająca ciepłe światło. Nie rozbudzaj dodatkowo dziecka, dlatego mów spokojnym głosem, śpiewaj ulubione kołysanki. Każda dodatkowa stymulacja może wydłużyć czas ponownego zasypiania. 

 

Chodzi o wypadający w nocy smoczek? Jeśli maluch jest już na takim etapie, że bez problemu potrafi włożyć sobie go do buzi, możesz rozłożyć kilka smoczków wokół malucha. Po kilku dniach powinien zorientować się, o co chodzi i będzie w stanie poradzić sobie w tej sytuacji. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby w ogóle wyeliminować smoczek przy zasypianiu, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że na wszystkie zmiany potrzeba czasu.

 

Przeczytaj artykuł: Jak poprawić sen niemowlaka?

Skoki rozwojowe i regresy snu

Zdarza się, że rodzic rozważa naukę samodzielnego zasypiania dziecka, a jego optymizm i zapał przerywa on – skok rozwojowy lub regres snu. Dziecko staje się niespokojne, płaczliwe, ma trudności z zaśnięciem, wybudza się w nocy znacznie częściej niż zwykle. Co wtedy?

 

Według mnie – niestety – trzeba przeczekać. W pierwszych latach życia dziecka (a już zwłaszcza w pierwszym roku) maluch rozwija się w bardzo szybkim tempie. Te gwałtowne zmiany nie pozostają bez wpływu na sen dziecka. Może mieć wtedy kłopoty z płynnym przechodzeniem z jednego cyklu snu do drugiego, mieć większą potrzebę bliskości z rodzicem. Najlepiej więc przeczekać ten trudny czas, a naukę samodzielnego zasypiania zacząć, gdy szkrab będzie w lepszym nastroju na taki proces. 

Jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc?

Jeśli zależy Ci, aby dziecko nauczyło się zasypiać samodzielnie i mniej budziło się w nocy, stworzyłam też kurs online o usypianiu dzieci. Znajdziesz wskazówki pediatry, psychologa dziecięcego i dietetyka. Zależało mi na tym, aby każdy rodzic, który potrzebuje pomocy w tym zakresie poczuł, że jest zaopiekowany. 

 

Metody, jakie proponuję, są łagodne, dzięki czemu nie zmieniamy całego dotychczasowego życia dziecka o 180 stopni. Wierzę, że każdy rodzic zna najlepiej swoje dziecko i będzie w stanie dopasować te wskazówki do temperamentu malucha oraz jego potrzeb.

Sprawdź też artykuły:

 

 

Miłych snów,

Weronika

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się na Facebooku
Wyślij mi treść mailem
Podziel się na Linkdin
Podziel się na Twitter
Shopping Cart
Scroll to Top

Prezent dla Ciebie – całkowicie za darmo!

"5 kroków do snu"